HomeNews3 przyczyny techniczne, aby kupić indeks NASDAQ 100

3 przyczyny techniczne, aby kupić indeks NASDAQ 100

Mircea Vasiu

Sektor technologiczny spadł z najwyższego poziomu wszech czasów powyżej 16 500 punktów bez żadnego znaczącego odbicia. Czy jest to zatem czas na kupno, gdyż napotyka on silne wsparcie?

W 2022 r. akcje spółek technologicznych mocno spadły, mimo że wiele z najbardziej reprezentatywnych spółek przedstawiło wyniki znacznie lepsze od oczekiwanych. Indeks NASDAQ 100 po zejściu z rekordowych poziomów ustanowionych w ostatnich dniach 2021 r. nie zdołał się znacząco odbić.

Jednak obraz techniczny wskazuje na co najmniej trzy bycze sygnały, które należy rozważyć: wsparcie w postaci wierzchołka trójkąta zwężającego się, byczą dywergencję RSI oraz formację opadającego klina.

Silne wsparcie horyzontalne stanowi wierzchołek poprzedniego trójkąta zniżkującego

Pierwszym byczym sygnałem jest wsparcie horyzontalne zapewnione przez wierzchołek trójkąta kontraktującego. Wierzchołek to miejsce, w którym przecinają się dwie linie trendu należące do trójkąta.

Jest to miejsce, które zapewnia wsparcie horyzontalne, i tak właśnie stało się w przypadku indeksu NASDAQ 100.

Dywergencja byczego wskaźnika RSI

Innym byczym znakiem jest dywergencja między ceną a wskaźnikiem siły względnej (RSI). RSI jest oscylatorem wskazującym poziomy wykupienia i wyprzedania.

Kiedy cena odbiega od tego, co robi oscylator, tworzy się dywergencja. W tym przypadku, indeks NASDAQ 100 nadal tworzył nowe niższe poziomy, ale RSI nie.

W związku z tym oscylator utworzył byczą dywergencję po przejściu do terytorium wyprzedania, co nakazuje ostrożność.

Wzór opadającego klina

Wreszcie, można zaobserwować formację opadającego klina. Formacja opadającego klina jest byczą formacją odwrócenia trendu, a inwestorzy techniczni zazwyczaj czekają, aż cena przełamie i zamknie się powyżej górnej linii trendu.

W przypadku indeksu NASDAQ 100 dzienne zamknięcie powyżej 14 000 punktów stanowiłoby potwierdzenie tej formacji. Pod warunkiem, że rynek nie osiągnie nowego niżu, może pojawić się nowe maksimum wszech czasów.

Kiedy na rynku akcji panuje trend wzrostowy, większość inwestorów planuje kupno spadków. Jednak gdy w końcu pojawia się bessa, inwestorzy zaczynają wątpić we własną tezę. W związku z tym kupowanie spadków jest raczej myśleniem życzeniowym niż faktycznym działaniem człowieka. Z tego powodu warto poczekać na potwierdzenie, zanim zainwestuje się pieniądze w daną inwestycję. Dla traderów technicznych pewne ruchy powyżej lub poniżej pewnych poziomów wystarczą, by nabrać odwagi do działania.

Czy zobaczymy taki ruch w przypadku indeksu NASDAQ 100?