Home » News » 2 powody, dla których warto kupować brytyjskie akcje pomimo dzisiejszego spadku indeksu FTSE 100

2 powody, dla których warto kupować brytyjskie akcje pomimo dzisiejszego spadku indeksu FTSE 100

Indeks FTSE 100 zareagował na wiadomość, że Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę. Wszystkie europejskie giełdy są na czerwono, a główny indeks brytyjski stracił około -3% w momencie pisania tego artykułu.

Jednak inwestorzy długoterminowi mogą uznać, że atrakcyjnym rozwiązaniem jest kupno akcji. Dla tych, którzy szukają okazji na światowych rynkach akcji, akcje brytyjskie wyglądają atrakcyjnie z co najmniej dwóch powodów:

  • Atrakcyjne wyceny
  • Wyższe wolne przepływy pieniężne niż w innych regionach

Akcje brytyjskie są wyceniane na atrakcyjnych warunkach

Jednym z głównych czynników decydujących o atrakcyjności brytyjskich akcji jest duże dyskonto, z jakim są one notowane w porównaniu z innymi spółkami. Na przykład pod koniec stycznia bieżącego roku akcje brytyjskie reprezentowane przez indeks FTSE 100 notowane były z około 30% dyskontem w stosunku do indeksu MSCI World Index.

Co więcej, nawet małe i średnie spółki w Wielkiej Brytanii są wyceniane w atrakcyjny sposób. Chociaż premia, mierzona wskaźnikiem ceny do zysków, jest większa niż w przypadku indeksu spółek o dużej kapitalizacji FTSE 100, jest ona nadal znacznie niższa niż w przypadku globalnego indeksu odniesienia.

Brytyjskie przedsiębiorstwa mają wysokie salda gotówkowe

Oprócz atrakcyjnych wycen, brytyjskie spółki dysponują dużą ilością gotówki. Według Goldman Sachs, procentowy udział gotówki w aktywach ogółem w przypadku brytyjskich spółek przekroczył 34%.

Co więcej, wolne przepływy pieniężne w indeksie FTSE 100 przewyższają inne regiony, takie jak USA, Japonia czy Europa, bez Wielkiej Brytanii. Wolne przepływy pieniężne to miara określająca, ile pieniędzy pozostaje po pokryciu przez spółkę wszystkich kosztów kapitałowych i operacyjnych. Po uwzględnieniu wartości rynkowej stopa zwrotu z wolnych przepływów pieniężnych w Wielkiej Brytanii, reprezentowanej przez spółki z indeksu FTSE 100, wynosi 6,8% i jest znacznie wyższa niż w innych regionach.

Podsumowując, czasy mogą być niepewne dla inwestorów, którzy chcą podnosić akcje, gdy są one w dołku. Jednak ci, którzy są gotowi to zrobić, mogą zwrócić uwagę na tanie wyceny brytyjskich spółek i silne wolne przepływy pieniężne.