Home » News » Indeks Dax spada po informacji o inwazji Rosji na Ukrainę; oto, co mówią wykresy

Indeks Dax spada po informacji o inwazji Rosji na Ukrainę; oto, co mówią wykresy

Niemiecki indeks giełdowy rozpoczął dzień z luką spadkową. Wiadomość, że Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę, wywołała gwałtowny spadek na europejskich rynkach akcji.

Europejczycy obudzili się dziś w szoku, ponieważ szybko rozeszła się wiadomość, że Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę. Wiadomość ta wywołała ruch odwrotu od ryzyka na rynkach finansowych, czego pierwszym wyrazem było szukanie przez inwestorów schronienia w bezpiecznych walutach, takich jak japoński jen czy frank szwajcarski.

Ponieważ zwyżka na giełdzie jest postrzegana jako ruch zwiększający ryzyko, środowisko wyłączające ryzyko wywołuje odwrotny ruch – spadek. Zależność Europy od rosyjskiego gazu sprawiła, że była ona narażona na ryzyko, a posunięcie Rosji było odważne, biorąc pod uwagę stawkę, o jaką toczy się gra.

W związku z tym główny niemiecki indeks giełdowy, Dax, sprzedał się. Otworzył się z luką spadkową, a obraz techniczny pozostaje niedźwiedzi.

Niedźwiedzie ostrzeżenia pojawiają się na wykresie dziennym indeksu Dax od końca 2021 r.

Indeks Dax spadł poniżej ważnego wsparcia, ale traderzy techniczni nie są tym zaskoczeni. W końcu główne niedźwiedzie sygnały, ostrzegające przed korektą, pojawiają się na wykresie dziennym od ostatnich dni 2021 roku.

Po pierwsze, poprzedni rok zakończył się utworzeniem przez indeks Dax formacji podwójnego szczytu w obszarze 16 200. Od tego czasu nie udało się osiągnąć nowego wyższego poziomu, co dało niedźwiedziom powód do dalszego nacisku.

Po drugie, przekształcenie indeksu Dax z 30 na 40 składników miało na celu "zmodernizowanie" go. To znaczy uczynić go bardziej atrakcyjnym dla inwestorów, ale tak się nie stało.

Wracając do obrazu technicznego, formacja podwójnego szczytu charakteryzuje się mierzonym ruchem, widocznym na powyższym wykresie w kolorze pomarańczowym. Wskazuje ona na poziom 13, 200 jako minimalny cel, który prawdopodobnie sprowadzi indeks Dax na terytorium rynku niedźwiedzia.

Wreszcie, poziom 14, 800 działał jako kluczowy. Stanowił on wsparcie przez prawie rok, ponieważ inwestorzy kupowali indeks za każdym razem, gdy rynek próbował zejść niżej.

Teraz, gdy wsparcie zostało przełamane, zamienia się w opór. Dlatego też ewentualny rajd będzie miał trudności z wyjściem poza poziom 14, 800.

Podsumowując, jest to czarny dzień dla Europy. Wojna w Europie Wschodniej jest powodem do zmartwień, gdyż tego właśnie Europa starała się za wszelką cenę uniknąć w ostatnich dziesięcioleciach.