Home » Słowniczek » Średnia Ruchoma

Średnia Ruchoma

Średnia ruchoma jest jednym z kluczowych wskaźników technicznych służących do łączenia ważnych punktów danych w określonym przedziale czasowym przy jednoczesnym odfiltrowywaniu losowych ruchów cen.

Istnieją trzy główne typy wskaźnika średniej ruchomej, w tym prosty, wykładniczy i ważony.

Prosta średnia ruchoma (SMA), jak sama nazwa wskazuje, jest najbardziej podstawowym typem, służącym do codziennego przeliczania średniej ceny akcji przez określoną liczbę dni. Za każdym razem, gdy rynek się otwiera, ostatnie dane cenowe są zastępowane najnowszymi, co skutecznie „przesuwa” średnią w miarę otwierania i zamykania nowych sesji handlowych.

Dla porównania wykładnicza średnia krocząca (EMA) została zaprojektowana tak, aby bardziej koncentrować się na najnowszych cenach. Ten wskaźnik techniczny wykorzystuje mnożnik wygładzający, który stosuje równą wagę do wszystkich danych cenowych w określonym przedziale czasowym. Inwestorzy analizują różne długości EMA, w tym 10-dniowe, 50-dniowe i 200-dniowe średnie kroczące.

Wreszcie, ważona średnia ruchoma, podobnie jak EMA, koncentruje się bardziej na najnowszych danych w określonym okresie, jednak dodaje wagę do najnowszych cen. Z tego powodu ważona średnia ruchoma jest uważana za dokładniejszą w porównaniu z SMA, która w równym stopniu waży wszystkie ceny.

Wróć do naszego pełnego glosariusza.