HomeNewsZysk kwartalny Target spadł o ponad 50%. do 1,01 mld USD

Zysk kwartalny Target spadł o ponad 50%. do 1,01 mld USD

Hassan Maishera

Detaliczny gigant Target odnotował spadek zysków kwartalnych o ponad 50% z powodu rosnących kosztów operacyjnych.

Target opublikował w środę raport o wynikach finansowych za I kwartał. Wyniki spółki okazały się niższe od oczekiwań analityków z Wall Street.

W pierwszym kwartale 2022 r. gigant detaliczny odnotował zysk w wysokości 1,01 USD. Oznacza to spadek o 52% w stosunku do poprzedniego kwartału i jest poniżej szacunków analityków Wall Street.

Zysk na akcję wyniósł 2,19 USD, czyli poniżej 3,29 USD, które prognozowali analitycy Wall Street. 

Akcje spółki Target spadły o 21% podczas środowej sesji przedsprzedażowej, co jest wyraźnym sygnałem, że inwestorzy nie widzą już odporności głównych amerykańskich detalistów na inflację.

Target dodał, że na jego zyski w bieżącym kwartale może negatywnie wpłynąć rosnący poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor generalny Target Brian Cornell powiedział:

„Byliśmy mniej rentowni niż się spodziewaliśmy lub zamierzamy być z czasem. Koszty te rosną niemal codziennie i nic nie wskazuje na to, że z czasem ulegną zmniejszeniu”.

Gigant detaliczny przewiduje, że jego roczne marże operacyjne wyniosą około 6% w porównaniu z wcześniejszą prognozą 8% lub więcej. Target poinformował, że rosnące wydatki na paliwo i przewozy towarowe spowodują w tym roku wzrost kosztów o 1 mld USD.

Szef finansów Targetu, Michael Fiddelke, powiedział:

„(Ceny) pozostają ostatnią dźwignią, za którą pociągamy” – powiedział szef finansów Michael Fiddelke. „Chociaż nie podoba nam się krótkoterminowy wpływ na naszą rentowność, wiemy, że jest to właściwe działanie”.

Target ujawnił, że jego kwartalna marża brutto spadła do 25,7% z 30%. Stało się tak dlatego, że Target był zmuszony sprzedawać niektóre produkty, takie jak urządzenia kuchenne i telewizory po obniżonych cenach, ze względu na słaby popyt w obliczu presji łańcucha dostaw.