Home » News » Zapasy pierwiastków ziem rzadkich rosną w obliczu obaw związanych z wojną handlową między USA a Chinami

Zapasy pierwiastków ziem rzadkich rosną w obliczu obaw związanych z wojną handlową między USA a Chinami

News Team

Akcje spółek wydobywających metale ziem rzadkich odnotowały w tym tygodniu silne wzrosty po tym, jak Chiny ogłosiły pewne ograniczenia eksportu metali do produkcji wiórów do USA, co wzbudziło obawy, że kraj ten może wykorzystać swoją dominację w zakresie metali ziem rzadkich w wojnie handlowej z Waszyngtonem.

MP Materials Corp z siedzibą w USA (NYSE: MP), największy producent pierwiastków ziem rzadkich poza Chinami, odnotował w ciągu tygodnia wzrost o 7,3%, podczas gdy notowana na giełdzie w Australii Lynas Rare Earths Ltd (ASX: LYC), która prowadzi zakład poza Chinami, w tym tygodniu dodał 4,2%.

Mali australijscy górnicy ziem rzadkich, Arafura Resources Ltd (ASX: ARU) i Australian Rare Earths Ltd (ASX: AR3), odnotowali w tym tygodniu wzrost między 9% a 14%, podczas gdy chińscy górnicy metali, w tym Jinduicheng Molybdenum Co Ltd (SS:601958) i China Nonferrous Mining Corp Ltd (HK:1258) dodał około 4% w ramach zakładów, że mniejsze dostawy przyniosą im wyższe ceny.

Chiny poinformowały w poniedziałek, że ograniczą eksport produktów galu i germanu – używanych do produkcji półprzewodników i innych części elektronicznych – do USA. rok.

Jednak ograniczenia wzbudziły również obawy, że Chiny mogą ograniczyć eksport innych materiałów, zwłaszcza pierwiastków ziem rzadkich, których kraj ten jest największym producentem na świecie.

Czołowy doradca w Chinach powiedział również, że ograniczenia galu i germanu to „dopiero początek” i że kraje powinny przygotować się na więcej ograniczeń, jeśli nadal będą wywierać presję na kraj.

Pierwiastki ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków, które są wykorzystywane w różnych zastosowaniach przemysłowych, elektronicznych i wojskowych oraz odgrywają kluczową rolę w produkcji elektroniki.

Chiny odpowiadają za około 70% całkowitej światowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich, a następnie Stany Zjednoczone i Australia. Kraj ten pod koniec 2000 roku próbował ograniczyć eksport pierwiastków ziem rzadkich, powołując się na środki ochrony środowiska i ochrony. Jednak w 2014 roku Światowa Organizacja Handlu sprzeciwiła się takim ograniczeniom.

Source: https://buystocks.co.uk/news/rare-earth-stocks-surge-amid-u-s-china-trade-war-fears/