Większość Wall Street rośnie po kluczowym raporcie o inflacji, który okazał się świetny
Większość amerykańskich akcji rośnie w czwartek po tym, jak ostatnia aktualizacja informacji o inflacji utwierdziła Wall Street w przekonaniu, że obniżka stóp procentowych może nastąpić już we wrześniu.
Indeks S&P 500 na początku notowań praktycznie nie zmienił się w pobliżu najwyższego poziomu w historii ustanowionego dzień wcześniej. Kompozyt Nasdaq dodał 0,1% do swojego rekordu na godzinę 9:35 czasu wschodniego, podczas gdy Dow Jones Industrial Average spadł o 37 punktów, czyli 0,1%.
Prym wiodą spółki, które zwykle czerpią najwięcej korzyści z łatwiejszych stóp procentowych, takie jak firmy budujące domy i właściciele nieruchomości. Siedem na dziesięć akcji indeksu S&P 500 szło w górę, choć spadki w przypadku większych, bardziej wpływowych firm, takich jak Microsoft, maskowały tę siłę.
Mniejsze spółki, które przez jakiś czas pozostawały w tyle za gigantami rynku, również były mocne, a indeks mniejszych spółek Russell 2000 wzrósł o 1,8% i objął pozycję lidera na rynku.
Akcja była znacznie silniejsza na rynku obligacji, gdzie rentowności spadły w związku z zakładami traderów, że Rezerwa Federalna wkrótce zacznie obniżać główną stopę procentową. Od niemal roku utrzymuje się na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad.
Wall Street chce niższych stóp procentowych, ponieważ mogą one złagodzić presję wywieraną na gospodarkę w związku z tym, jak drogie stało się pożyczanie pieniędzy na zakup domów, samochodów lub czegokolwiek na kartach kredytowych. Przedstawiciele Fed twierdzą jednak, że zanim pociągną za spust, chcą zobaczyć „więcej dobrych danych” na temat inflacji. Utrzymali stopy procentowe na wysokim poziomie, aby celowo wywrzeć presję na gospodarkę, mając nadzieję na całkowite stłumienie najgorszej inflacji od pokoleń.
Wall Street uważa, że czwartkowy raport, który pokazał łagodniejszy niż oczekiwano wzrost cen benzyny, samochodów i innych rzeczy kupowanych przez amerykańskich konsumentów w czerwcu, właśnie to potwierdza.
„Jedno słowo: kluczowe” – powiedziała Lindsay Rosner, dyrektor ds. inwestycji wielosektorowych w Goldman Sachs Asset Management. „Dzięki trzem wydrukom dotyczącym inflacji pomiędzy dzisiejszym porankiem a wrześniowym posiedzeniem Fed, dzisiejszy wydruk miał kluczowe znaczenie i pomógł Fed zyskać pewność, że inflacja nadal zmierza we właściwym kierunku”.
Po opublikowaniu raportu rentowność obligacji skarbowych natychmiast spadła. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do 4,19% z 4,28% pod koniec środy i 4,70% w kwietniu. To poważny ruch dla rynku obligacji, a taki spadek rentowności zapewnia duży wzrost cen akcji.
Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która w większym stopniu odzwierciedla oczekiwania na działania Fed, spadła do 4,51% z 4,62% pod koniec środy.
Niższe rentowności pomogły rosnąć większości amerykańskich giełd. Przodują właściciele nieruchomości i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, ponieważ spadające stopy zwrotu sprawiają, że ich stosunkowo wysokie dywidendy wydają się atrakcyjniejsze dla inwestorów poszukujących dochodu.
Fundusze inwestycyjne zajmujące się inwestycjami w nieruchomości z indeksu S&P 500 wzrosły o 1,8%, co stanowi zdecydowanie największy wzrost spośród 11 sektorów tworzących indeks. Drugie miejsce w indeksie zajmowały akcje spółek użyteczności publicznej, które zyskały 0,6%.
Firmy budujące domy również miały nadzieję, że niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych wzmocni branżę. PulteGroup wzrosła o 4,3%, a DR Horton o 4%, co oznaczało jedne z największych wzrostów na S&P 500.
Oprócz nadziei na przyszłe obniżki stóp procentowych, oczekiwania na silny wzrost zysków w warunkach odpornej, ale spowalniającej gospodarki, pomogły także w rekordowym osiągnięciu amerykańskiej giełdy. Analitycy oczekują, że w nadchodzącym sezonie sprawozdawczym spółki z indeksu S&P 500 odnotują największy wzrost od ponad dwóch lat, ale jego początek jest mieszany.
Delta Air Lines straciła 8,1% po odnotowaniu nieco słabszych przychodów i zysków wiosennych, niż oczekiwali analitycy. Linia lotnicza stwierdziła, że popyt na podróże w szczycie sezonu letniego jest duży, ale podała również prognozę zysków na bieżący kwartał, która była odbiegająca od szacunków z Wall Street.
PepsiCo spadła o 1,4% pomimo wysokich prognoz zysków na wiosnę. Przychody za ostatni kwartał nieco przekroczyły oczekiwania analityków, a gigant spożywczy stwierdził, że ważna podstawowa miara przychodów prawdopodobnie znajdzie się na dole wcześniej prognozowanego zakresu na cały rok.
Zwyciężył WD-40, który wzrósł o 1,7% po odnotowaniu wyższych zysków i przychodów, niż oczekiwali analitycy.
Na zagranicznych giełdach japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,9%, ustanawiając kolejny rekord wszechczasów.
Indeksy były również mocne w większości pozostałych krajów Azji i Europy.