Wall Street wciąż traci siły po gorących danych o inflacji w USA, które udaremniają nadzieje na obniżki stóp procentowych.
W czwartek Wall Street w dalszym ciągu traciła na wartości po gorętszym niż oczekiwano raporcie o inflacji, który dzień wcześniej spowodował spadek cen akcji.
Kontrakty terminowe na S&P 500 i Dow Jones Industrial Average spadły przed dzwonkiem o 0,5%.
Rezerwa Federalna czekała na więcej dowodów wskazujących, że inflacja trwale zmierza w stronę celu wynoszącego 2%, jednak ostatnie trzy miesiące pokazały, że ceny pozostają podwyższone. Po zachęcającym ochłodzeniu w zeszłym roku, obecnie istnieje obawa, że inflacja może utknąć po tym, jak styczniowe, lutowe i marcowe raporty o inflacji okazały się gorętsze niż oczekiwano, podobnie jak ogólnie dane dotyczące gospodarki.
Na Wall Street wzbudziło to obawy, że Rezerwa Federalna wstrzyma się z dokonaniem cięć stóp procentowych, których inwestorzy pragną i na które obstawiają.
Wysokie stopy procentowe podcinają inflację, spowalniając gospodarkę i szkodząc cenom inwestycji. Istnieje obawa, że pozostawienie zbyt wysokich stóp przez zbyt długi czas może spowodować recesję.
Traderzy ostro obcięli założenia, że Fed może rozpocząć obniżki stóp procentowych w czerwcu. Na początku roku prognozowali sześć lub więcej cięć do 2024 r.
Ten pesymizm spowodował wzrost rentowności obligacji, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych ustabilizowała się na poziomie 4,55% na początku czwartku, po wzroście z 4,36% w środowym raporcie o inflacji. Rentowność dwuletnich obligacji, która w większym stopniu odpowiada oczekiwaniom na działania Fed, pozostała na poziomie 4,97%. Przed publikacją danych o cenach towarów i usług konsumpcyjnych wynosił 4,74%.
W późniejszy czwartek opublikowany zostanie raport rządu na temat inflacji na poziomie hurtowym wraz z najnowszymi danymi na temat zwolnień w USA.
W obrocie akcjami CarMax spadł o 9,5% po tym, jak sprzedaż sprzedawcy samochodów używanych w czwartym kwartale i zysk nie spełniły oczekiwań Wall Street. Zarówno sprzedaż, jak i zysk spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym, ponieważ wyższe stopy procentowe zniechęciły kupujących samochody.
W pozostałych częściach Europy niemiecki DAX spadł w południe o 0,7%. CAC 40 w Paryżu i FTSE 100 w Londynie spadły po 0,3%.
Akcje Korei Południowej niewiele się zmieniły po miażdżącej porażce rządzącej partii konserwatywnej w wyborach parlamentarnych. Kospi wzrósł o niecałe 0,1%, do 2706,96.
Chiny zgłosiły, że inflacja konsumencka wzrosła w marcu o 0,1%, podczas gdy ceny płacone przez producentów (wskaźnik cen producentów) spadły o 2,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane sugerują utrzymującą się presję deflacyjną wynikającą ze słabego popytu, spowodowanego zmaganiem się deweloperów, banków i samorządów lokalnych z wysokim poziomem zadłużenia.
W pozostałych częściach Azji tokijski Nikkei 225 stracił 0,4% do 39 442,63, a Hang Seng w Hongkongu spadł o 0,1% do 17 118,27.
Indeks Shanghai Composite zyskał 0,2% do 3032,01, a S&P/ASX 200 spadł o 0,4% do 7813,60.
SET w Bangkoku stracił 0,3%, a tajwański Taiex spadł o 0,1%.
W innych notowaniach na początku czwartku amerykańska referencyjna ropa naftowa spadła o 50 centów do 85,71 dolarów za baryłkę w obrocie elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange.
Ropa Brent, międzynarodowy standard, spadła o 40 centów do 90,08 dolarów za baryłkę.
Dolar amerykański spadł do 153,06 jena japońskiego ze 153,17 jena, osiągając najwyższy poziom od 34 lat. Jen osłabił się w związku z oczekiwaniami, że różnica pomiędzy stopami procentowymi w Japonii, które są bliskie zeru, a stopami procentowymi w USA, pozostanie duża w dającej się przewidzieć przyszłości.
Euro spadło do 1,0730 dolara z 1,0746 dolara.
W środę S&P 500 spadł o 0,9%. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 1,1%, a Nasdaq spadł o 0,8%.