SoftBank odnotowuje rekordową stratę w wysokości 32 miliardów dolarów w dziale inwestycji technologicznych Vision Fund
SoftBank odnotował rekordową stratę dla swojego funduszu Vision Fund, ponieważ niedawny wzrost cen akcji spółek technologicznych niewiele pomógł w kolejnym trudnym roku dla jego sztandarowej jednostki inwestycyjnej.
Segment Vision Fund japońskiego giganta odnotował stratę w wysokości 4,3 biliona jenów (32 miliardy dolarów) za rok obrotowy kończący się 31 marca w porównaniu ze stratą w wysokości 2,55 biliona jenów w tym samym okresie rok wcześniej.
SoftBank odnotował ogólną stratę na inwestycjach w fundusze Vision Funds w wysokości 5,28 biliona jenów japońskich w porównaniu z 3,43 biliona jenów rok wcześniej. Pomimo tegorocznego rajdu na akcjach spółek technologicznych, są one zasadniczo nadal niższe niż rok temu. Zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq 100 spadł o około 11% w ciągu roku podatkowego SoftBanku.
Ogólnie rzecz biorąc, SoftBank odnotował stratę netto w wysokości 970,14 miliardów jenów za rok podatkowy, czyli mniej niż 1,7 biliona strat w tym samym okresie rok wcześniej.
Pomimo zysków z inwestycji w znane firmy, takie jak Uber, firma SoftBank poinformowała, że odnotowała straty w obszarach, w tym w cenach akcji chińskiej firmy SenseTime zajmującej się sztuczną inteligencją oraz indonezyjskiej firmy zajmującej się handlem i e-commerce GoTo.
W ciągu ostatniego roku SoftBank wycofywał się z niektórych swoich najbardziej prestiżowych inwestycji w celu pozyskania gotówki. Zmniejszył swoje ogólne straty poprzez sprzedaż udziałów w T-Mobile i Alibabie. Nadal przekazuje część swoich udziałów w tej ostatniej firmie za pośrednictwem instrumentu pochodnego zwanego kontraktem terminowym, po tym jak Son dorobił się fortuny dzięki wczesnej inwestycji w Alibaba ponad dwie dekady temu.
W sierpniu poinformował, że sprzedał pozostałe udziały w Uberze, amerykańskim gigancie oferującym przejazdy.
Według dyrektora finansowego japońskiego giganta, Yoshimitsu Goto, firmy, w które zainwestował SoftBank, są dobrze skapitalizowane. Powiedział, że SoftBank ma wiele firm gotowych do wejścia na giełdę, które są wyceniane na łączną kwotę 37 miliardów dolarów. Nie wymienił tych firm.
Pomysł założyciela Masayoshi Son, SoftBank’s Vision Fund obejmuje Vision Fund 1 i Vision Fund 2 i inwestuje w akcje o wysokim wzroście, które napotkały przeciwności związane z rosnącymi stopami procentowymi na całym świecie, co powoduje, że inwestorzy wyprzedają bardziej ryzykowne akcje, takie jak technologie.
Wśród rosnących strat, kluczowy sojusznik Son i główny dyrektor SoftBanku, Rajeev Misra, wycofał się z niektórych swoich ról w firmie. Misra odegrała kluczową rolę we wczesnych dniach Funduszu Wizji, który został uruchomiony w 2017 roku.
Tryb „Obrona”.
Około rok temu Son powiedział, że SoftBank przejdzie w tryb „obrony” pośród przeciwnych wiatrów i stanie się bardziej zdyscyplinowany w swoich inwestycjach.
Wydawało się, że ta taktyka działała w czwartym kwartale fiskalnym SoftBanku od stycznia do marca, wspomagana przez rajd akcji spółek technologicznych. Fundusze wizyjne SoftBanku odnotowały straty inwestycyjne w wysokości 236,8 mld jenów w tym okresie, w porównaniu z 730,3 mld jenów w poprzednim kwartale.
SoftBank powiedział, że w swoim roku podatkowym zarobił 3,14 miliarda dolarów na nowych lub kontynuacyjnych inwestycjach, w porównaniu z 44,26 miliarda dolarów w tym samym okresie rok wcześniej.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Goto powiedział, że był to „niestabilny” rok naznaczony ryzykiem geopolitycznym i niestabilnością systemu finansowego, powołując się na upadek Silicon Valley Bank i problemy w Credit Suisse.
„W pierwszym kwartale możemy zobaczyć pewne oznaki poprawy, jednak nie oczekujemy fundamentalnego rozwiązania… tych kwestii” – powiedział Goto.
Niemniej jednak powiedział, że technologia sztucznej inteligencji robi „dramatyczne postępy” w firmie, zastanawiając się, czy pozostać w trybie obronnym.
„W takich sytuacjach powinniśmy po prostu pozostać w obronie, czy powinniśmy zachować równowagę z atakiem?” — zapytał Goto.
Uzbrojenie IPO w centrum uwagi
Teraz inwestorzy patrzą na pierwszą ofertę publiczną brytyjskiej firmy półprzewodnikowej Arm, której właścicielem jest SoftBank, jako sposób na wzmocnienie bilansu japońskiej firmy i być może zapewnienie jej więcej pieniędzy na nowe inwestycje. W zeszłym miesiącu ARM poufnie złożył wniosek o notowanie w US Arm wcześniej powiedział, że będzie notowany w USA zamiast Wielkiej Brytanii, zadając cios londyńskiej giełdzie.
SoftBank zgodził się przejąć ARM w 2016 roku. Goto powiedział, że nie jest w stanie szczegółowo omówić ARM ze względu na poufne zgłoszenie w USA, ale powiedział, że przygotowania do IPO „idą gładko”.
Arm odnotował sprzedaż w wysokości 381,7 miliardów jenów w roku podatkowym, co oznacza wzrost o ponad 27% rok do roku. Dochód firmy przed opodatkowaniem wzrósł o 18% rok do roku do 48,6 miliardów jenów.