Skup się na zyskach, podczas gdy USA i Chiny będą się kłócić.
Podczas gdy wojna handlowa prezydenta USA Donalda Trumpa z Chinami przeradza się w przepychanki typu „on powiedział, Xi powiedział” na temat tego, czy kraje rzeczywiście rozmawiają, rynki na razie koncentrują się na optymistycznych wynikach spółek.
Obrót kontraktami terminowymi wskazywał na wyższe otwarcie na europejskich rynkach akcji, co przyczyniło się do drugiego z rzędu tygodniowego zysku, ponieważ szok po ogłoszeniu przez Trumpa taryfy z 2 kwietnia „Dnia Wyzwolenia” ustępuje. Efekty biczowania prawdopodobnie są dalekie od zakończenia, ale rynki wydają się akceptować je jako nową normę.
Alphabet, spółka macierzysta Google’a, oraz Nestle, producent przekąsek, odnotowały lepsze wyniki sprzedaży niż prognozowano, natomiast potentat farmaceutyczny Merck odnotował wyższe zyski.
Na tych dobrych wiadomościach skorzystały giełdy w Azji – japoński indeks Nikkei wzrósł o ponad 2%, a szeroki indeks akcji spółek z wyłączeniem Japonii MSCI wzrósł o ponad 1%.
Dolar amerykański, który w nowym, odwróconym świecie handluje się bardziej jak ryzykowne aktywa, gwałtownie wzrósł w stosunku do franka szwajcarskiego i euro w handlu azjatyckim. Kontrakty terminowe na akcje amerykańskie sygnalizują kontynuację rajdu.
Gdy większość szerokich ceł Trumpa została zawieszona na 90 dni, wzrosły oczekiwania, że główni partnerzy handlowi będą zawierać umowy handlowe z USA, ale żadna z nich jeszcze się nie pojawiła. Negocjacje między Japonią a USA nie przyniosły jeszcze niczego konkretnego.
Trump powiedział w czwartek, że trwają rozmowy handlowe z Chinami, ale rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych później odrzucił tę informację jako „fałszywą wiadomość”.
Rząd Chin rozważa jednak zawieszenie 125% cła na niektóre importy z USA, podał Bloomberg News w czwartek. Władze Chin mogą znieść dodatkowe cła na sprzęt medyczny i niektóre chemikalia przemysłowe, w tym etan, podano w raporcie, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.
Jeśli chodzi o zyski, coraz więcej firm obniżyło lub wycofało prognozy, w tym japoński producent robotów przemysłowych Fanuc, Procter & Gamble, PepsiCo, Chipotle Mexican Grill i American Airlines, co zwiastuje możliwe kłopoty w przyszłości.
Tymczasem wojna rosyjsko-ukraińska trwa, w Kijowie zginęło co najmniej 12 osób w ataku rakietowym i dronów, co skłoniło Trumpa do opublikowania w mediach społecznościowych wpisu „Władimirze, STOP!”.
Kalendarz publikacji wyników finansowych i danych ekonomicznych jest dziś stosunkowo ubogi, po serii przeważnie pesymistycznych odczytów nastrojów w krajach strefy euro w tym tygodniu.
Francja publikuje raport na temat klimatu biznesowego w kwietniu, Wielka Brytania o sprzedaży detalicznej w marcu, a szwedzka firma zbrojeniowa SAAB publikuje wyniki za pierwszy kwartał.
Source: https://buystocks.co.uk/news/focus-on-earnings-while-us-and-china-quibble/