Rynki mieszane, gdy dane o zatrudnieniu w USA zostały złagodzone przez obawy gospodarcze.
W środę na giełdach panowały mieszane uczucia, gdyż narastający optymizm, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe przed końcem roku, został zrównoważony przez ponowne obawy o gospodarkę USA.
Wtorkowy odczyt ofert pracy poniżej prognozy wskazał, że odporny rynek pracy wykazywał oznaki osłabienia dzień po dużym spadku aktywności fabryk, co sugeruje, że długotrwały okres wysokiej inflacji i kosztów pożyczek zbierał żniwo.
W kwietniu liczba wolnych miejsc pracy spadła znacznie bardziej niż oczekiwano, do poniżej 8,1 mln, co według serwisu Briefing.com stanowi najniższy poziom od 2021 r.
Dane te wyprzedzają uważnie obserwowane dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, które zostaną opublikowane w piątek, co zapewni amerykańskiemu bankowi centralnemu znacznie jaśniejszy obraz sytuacji przed decyzją polityczną w przyszłym tygodniu.
Odczyty poniżej prognoz były przez pewien czas uznawane za pozytywne, ponieważ wskazywały na to, że gospodarka nadal jest w kiepskiej kondycji, ale zwalnia na tyle, aby dać Fedowi przestrzeń do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych – co jest znane jako sytuacja „Złotowłosa”.
Niektórzy inwestorzy czują się jednak niekomfortowo.
„Ostatnie raporty ekonomiczne utwierdziły mnie w przekonaniu, że inwestorzy w coraz większym stopniu spoglądają poza narrację „Złotowłosej” w stronę czegoś bardziej spójnego z słabnącą trajektorią konsumpcji” – ostrzegli Ian Lyngen i Vail Hartman z BMO Capital Markets.
„Nic nie wskazuje na to, że gospodarka realna znajduje się o krok od recesji… raczej, że brak lądowania na rynku pracy wydaje się mniej prawdopodobny niż w pierwszym kwartale.
„Złotowłosa zbliża się do drzwi, ale jeszcze nie opuściła budynku”.
Mimo to wzrosło nastawienie na obniżkę stóp procentowych Fed przed końcem roku, a niektórzy wypatrywali września jako punktu odbicia.
„Zgromadzają się dowody na to, że Fed powinien rozpocząć łagodzenie polityki pieniężnej” – powiedział Ronald Temple, strateg Lazarda.
Wszystkie trzy główne indeksy na Wall Street wzrosły, a Azja w dużej mierze odnotowała te wzrosty rano, ale po południu miała trudności.
Sydney, Seul, Tajpej, Manila i Wellington cieszyły się zainteresowaniem zakupami, choć Hongkong, Tokio, Singapur, Szanghaj, Bangkok i Dżakarta były na minusie.
Bombaj wzrósł o ponad dwa procent po wtorkowym spadku, kiedy okazało się, że premier Indii Narendra Modi nie odniesie tak dużego zwycięstwa wyborczego, jak oczekiwano.
Sondaże wyjściowe sugerowały w poniedziałek, że jest na dobrej drodze do osunięcia się ziemi, ale po podliczeniu głosów okazało się, że stracił większość i będzie musiał rządzić w koalicji.
Londyn, Paryż i Frankfurt również osiągnęły wzrosty, gdyż inwestorzy w strefie euro przygotowywali się do oczekiwanej obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w dalszej części tygodnia.
Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po ostatnich znacznych stratach, gdy inwestorzy trawią decyzję sojuszu OPEC+ głównych producentów ropy o rozpoczęciu wycofywania cięć wydobycia od października do przyszłego roku.
Decyzja zapadła po niepokoju obserwatorów w związku z popytem na ten towar, gdyż dane sugerują, że zapasy w USA rosną, podczas gdy chińska gospodarka w dalszym ciągu stara się wrócić na właściwe tory z powodu słabej aktywności konsumentów i osłabionej branży nieruchomości.
Source: https://buystocks.co.uk/news/markets-mixed-as-us-jobs-data-tempered-by-economy-worries/