Rynki europejskie otwierają się na minusie z powodu zahamowania globalnej hossy; inwestorzy analizują skutki taryf Trumpa.
Giełdy europejskie rozpoczęły we wtorek sesję spadkiem, gdyż inwestorzy oceniają globalne skutki planów prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zakładających podniesienie ceł na Chiny, Meksyk i Kanadę.
Regionalny Stoxx 600 spadł o 0,61% o 8:10 czasu londyńskiego, ponieważ wszystkie sektory oprócz telekomunikacji wycofały się. Motoryzacja prowadziła straty, spadając o 2,1%.
Indeks zakończył sesję w poniedziałek na zielono trzecią z rzędu, gdyż globalny impet na giełdach wywindował średnią przemysłową Dow Jones na Wall Street do nowego rekordu.
W poniedziałek wieczorem Trump powiedział, że jednym z jego pierwszych działań po objęciu urzędu będzie nałożenie dodatkowego cła w wysokości 10% na wszystkie chińskie towary wwożone do USA oraz zagroził nałożeniem 25% cła na produkty z Meksyku i Kanady, co miałoby zakończyć regionalną umowę o wolnym handlu.
Ekonomiści wcześniej sygnalizowali potencjalny wpływ inflacyjny planu fiskalnego Trumpa, który może spowodować, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w wolniejszym tempie. To z kolei może wzmocnić dolara amerykańskiego w stosunku do walut takich jak euro i funt szterling.
„Natychmiastowa reakcja rynku wygląda negatywnie” – napisali analitycy Maybank w nocie we wtorek.
„Jednakże cła te różnią się znacznie od tego, o czym Trump wspominał podczas swojej kampanii, czyli 60% dla Chin i 10% szerokiego cła dla reszty świata. Podczas gdy rynek może być ostrożny co do ryzyka, że Trump może stopniowo wprowadzać cła, zauważamy możliwość, że ostateczne nałożenie może nie być takie samo, jak to, które zaproponował”.
W Europie we wtorek nie było żadnych publikacji danych i zysków.
Inwestorzy będą nadal analizować najnowsze doniesienia na temat fuzji i przejęć w sektorze bankowym po tym, jak UniCredit złożył ofertę kupna włoskiej instytucji kredytowej Banco BPM za kwotę około 10 miliardów euro (10,5 miliarda dolarów).
W Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna opublikuje protokół z listopadowego posiedzenia, na którym zapadła decyzja o obniżce stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego.
Kontrakty terminowe na akcje amerykańskie w godzinach porannych nie zmieniały się, natomiast na rynkach Azji i Pacyfiku panowała mieszana atmosfera.