Rynki azjatyckie kontynuują wzrosty, uwaga skupia się na inflacji w USA.
Większość rynków azjatyckich zanotowała w poniedziałek wzrosty, kontynuując wzrosty z poprzedniego tygodnia po drastycznej obniżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Obecnie uwaga skupia się na publikacji preferowanego przez bank wskaźnika inflacji w dalszej części tygodnia.
Inwestorzy powitali pierwszą obniżkę kosztów pożyczek od 2020 r., co spowodowało, że indeksy Dow Jones i S&P 500 osiągnęły rekordowe poziomy, spodziewając się miękkiego lądowania największej gospodarki świata.
Choć oczekuje się, że Fed będzie nadal łagodził politykę pieniężną, amerykańscy inwestorzy w piątek odpoczęli – choć indeks Dow Jones powoli osiągnął kolejny rekord wszech czasów – a obserwatorzy twierdzą, że po ostatnim wzroście należy spodziewać się wycofania.
Mimo to azjatyccy dealerzy zignorowali słabe wyniki giełd w Nowym Jorku w piątek, nawet po tym, jak kolejna runda danych wykazała, że gospodarka Chin pozostaje słaba.
Bezrobocie wśród młodych w Chinach osiągnęło w sierpniu 18,8 procent, co jest najwyższym poziomem w tym roku. Przywódcy walczą o pobudzenie wzrostu gospodarczego i mierzą się z apelami o większe bodźce, szczególnie w przypadku sektora nieruchomości, który znajduje się w trudnej sytuacji.
Raport opublikowano po tym, jak wcześniej w tym miesiącu pojawiły się informacje wskazujące na spowolnienie sprzedaży detalicznej i wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu.
„W obliczu problemów na rynku nieruchomości i rosnącego bezrobocia gospodarstwa domowe są ostrożniejsze w wydatkach” – stwierdza Moody’s Analytics.
„Rządowe środki mające na celu stymulację popytu krajowego nie zachęciły jeszcze gospodarstw domowych do wydawania pieniędzy”.
Na początku notowania wzrosły w Hongkongu, Szanghaju, Seulu, Singapurze, Tajpej i Manili, natomiast w Sydney, Dżakarcie i Wellington odnotowano spadki.
Tokio było zamknięte z powodu święta.
W tym tygodniu uwaga skupia się na publikacji indeksu wydatków konsumpcyjnych, preferowanego przez Fed wskaźnika inflacji, który może pomóc decydentom w podejmowaniu decyzji o następnej zmianie stóp procentowych.
Szef Rezerwy Federalnej (Fed) „Jerome Powell zasygnalizował nieśmiałe zwycięstwo w walce z inflacją, zauważając, że ryzyko dalszego wzrostu inflacji «zmalało»” – napisał Tony Sycamore, analityk IG.
„Skupienie polityki pieniężnej wyraźnie przesunęło się teraz w kierunku wspierania rynku pracy, aby zapewnić płynne lądowanie gospodarcze, czego dowodem jest znaczące cięcie o 50 punktów bazowych”.
Ceny ropy naftowej wzrosły z powodu obaw o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie po tym, jak libański Hezbollah wystrzelił w stronę Izraela dziesiątki rakiet. Obie strony zagroziły zaostrzeniem działań wojennych.
Jen miał problemy z odbiciem się względem dolara po piątkowym spadku, który był reakcją na decyzję Banku Japonii o niepodnoszeniu stóp procentowych po raz trzeci w tym roku, co sugerowało, że bank nie spieszy się z dalszym zaostrzaniem polityki.
Natomiast cena złota utrzymywała się na rekordowo wysokim poziomie powyżej 2600 dolarów po obniżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, co sprawiło, że ten szlachetny kruszec stał się bardziej atrakcyjny dla inwestorów, a także ze względu na obawy geopolityczne.
Source: https://buystocks.co.uk/news/asian-markets-extend-gains-as-focus-turns-to-us-inflation/