Home » News » Rynki akcji spadają po rewizji prognoz gospodarczych USA.

Rynki akcji spadają po rewizji prognoz gospodarczych USA.

20 March 2025 Przez News Team

Główne światowe giełdy odnotowały w czwartek spadki w wyniku słabszych od prognoz prognoz gospodarczych USA, mimo że Rezerwa Federalna starała się uspokoić obawy dotyczące ceł prezydenta Donalda Trumpa.

Po utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasugerował w środę, że jakikolwiek wzrost cen konsumpcyjnych spowodowany taryfami będzie prawdopodobnie krótkotrwały, nawet jeśli bank centralny obniży prognozy wzrostu gospodarczego i podwyższy oczekiwania inflacyjne.

W środę Wall Street odnotowało wzrosty po jego przesłaniu, jednak po zamknięciu sesji akcje zaczęły spadać, a w czwartek na początku sesji nastąpił spadek.

Spadki na Wall Street przed otwarciem sesji spowodowały dalsze obniżenie europejskich indeksów – frankfurcki DAX w pewnym momencie spadł o dwa procent.

„Ten ruch pokazuje, że wczorajsza gwałtowna zwyżka na rynkach amerykańskich po podsumowaniu projekcji ekonomicznych FOMC i konferencji prasowej prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella nie była sygnałem, że wszystko jest w porządku i że kupujący mogą bezpiecznie powrócić na rynki” – powiedział David Morrison, analityk Trade Nation.

Wycofanie się rynków akcji „wydaje się być oznaką niepewności panującej na rynku, gdyż inwestorzy zmagają się z szeregiem ważnych czynników geopolitycznych, a także z pozornie przypadkowym zachowaniem administracji Trumpa” – dodał.

Obawy dotyczące taryf celnych i rozwój sytuacji geopolitycznej przyczyniły się do utrzymania bezpiecznego poziomu złota, który osiągnął kolejny rekordowy poziom powyżej 3057,49 dolarów za uncję.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła w czwartek, że wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Europą może obniżyć wzrost gospodarczy w strefie euro o pół punktu procentowego i spowodować wzrost inflacji.

Inne działania banków centralnych, takie jak Bank Anglii i Riksbank Szwecji, utrzymały w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podobnie jak Bank Japonii w środę.

Tymczasem szwajcarski bank centralny obniżył w czwartek stopy procentowe, powołując się na „wysoką niepewność” w światowej gospodarce.

Cena miedzi osiągnęła pięciomiesięczny szczyt powyżej 10 000 dolarów za tonę, ponieważ amerykańskie firmy zaopatrywały się w metal objęty cłami Trumpa.

Ceny ropy naftowej wahały się, gdyż inwestorzy wzięli pod uwagę słaby popyt i nasilenie się działań wojennych w Strefie Gazy.

Handlowcy uważnie obserwowali także sytuację w Europie Wschodniej po tym, jak Trump powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Stany Zjednoczone mogłyby posiadać i zarządzać elektrowniami jądrowymi w jego kraju, co byłoby częścią jego starań o zawarcie zawieszenia broni z Rosją.

Mimo to główny nacisk rynku położony był na Stany Zjednoczone, największą gospodarkę świata.

„Wciąż panuje duża niepewność co do kierunku rozwoju gospodarki USA, a aktywność biznesowa prawdopodobnie pozostanie ograniczona, dopóki nie zobaczymy większej jasności co do relacji handlowych i potencjalnych cen importu i eksportu ze Stanów Zjednoczonych” – zauważył Joshua Mahony, analityk w Scope Markets.

Bolesne cła Trumpa na import do Stanów Zjednoczonych i groźby dalszych taryf wywołały obawy o recesję.

Niektórzy obserwatorzy ostrzegają również, że obietnice prezydenta dotyczące cięć podatków, regulacji i imigracji ponownie pobudzą inflację i mogą zmusić Fed do podniesienia stóp procentowych zamiast ich dalszego obniżania.

Fed poinformował w środę, że „wzrosła niepewność co do perspektyw gospodarczych”, obniżając prognozę wzrostu gospodarczego USA w tym roku do 1,7 proc. z 2,1 proc. szacowanych w grudniu.

Przewiduje się, że inflacja bazowa wyniesie 2,8 proc., w porównaniu z 2,5 proc., jak wcześniej zakładano, ale Powell stwierdził, że wzrost ten będzie „przejściowy”.

Source: https://buystocks.co.uk/news/stock-markets-retreat-on-revised-us-economic-outlook/