Home » News » Rynek akcji zwykle osiąga dno przed końcem cyklu podwyżek stóp procentowych. Oto jak sprawić, by zakład się opłacił

Rynek akcji zwykle osiąga dno przed końcem cyklu podwyżek stóp procentowych. Oto jak sprawić, by zakład się opłacił

Czego się spodziewać, gdy Fed będzie się zmieniać?

Dużo pieniędzy można zarobić, obstawiając, kiedy Rezerwa Federalna „przekręci się” – to znaczy przynajmniej częściowo zdejmie stopę z pedału podwyżki stóp. Jednak wiele pieniędzy można również stracić, jak widzieliśmy 26 sierpnia, kiedy indeks Dow Jones Industrial Average DJIA, -0,96% stracił ponad 1000 punktów po tym, jak prezes Fed Jerome Powell rozwiał nadzieje, że zwrot Fed rozpoczął się w lipcu.

Warto więc przejrzeć przeszłe cykle podwyżek stóp, aby zobaczyć, jak radzili sobie inwestorzy, próbując przewidzieć, kiedy te cykle dobiegną końca.

Aby to zrobić, skupiłem się na sześciu odrębnych cyklach podwyżek, odkąd Fed zaczął celować w stopę funduszy federalnych. Poniższa tabela pokazuje, na ile dni przed końcem tych cykli giełda osiągnęła dołek. (W szczególności skupiłem się na sześciomiesięcznym oknie przed końcem każdego cyklu i ustaliłem, kiedy w tym oknie S&P 500 SPX, -1,10% osiągnął najniższy poziom.)

Jak widać, rynek osiągnął dołek średnio 57 dni przed końcem cyklu podwyżek stóp Fed – około dwóch miesięcy. Zauważ jednak, że istnieje spory zakres, od braku czasu realizacji na jednym krańcu do prawie całego sześciomiesięcznego okna, na którym się skoncentrowałem. Biorąc pod uwagę, że trudno jest przewidzieć, kiedy Fed faktycznie zacznie się zmieniać, ten szeroki zakres ilustruje niepewność i ryzyko związane z próbą reinwestowania w akcje w oczekiwaniu na zwrot.

Niemniej jednak tabela pokazuje również, że można uzyskać znaczne korzyści, jeśli zrobisz to chociaż częściowo poprawnie. Na przykład indeks S&P 500 zyskał średnio 7,1% w okresie między dołkiem rynku sprzed obrotu a faktycznym końcem cyklu podwyżek. To imponujący zwrot przez okres dwóch miesięcy. Co więcej, średni wzrost w ciągu sześciu miesięcy następujących po dołku sprzed obrotu wynosi 16,3%, a w ciągu 12 miesięcy po tym dołku wynosi 25,8%.

Jak rozegrać tę sytuację wysokiego ryzyka/wysokich nagród? Jednym ze sposobów jest uśrednienie kosztu dolara do pożądanej ekspozycji na akcje. Na przykład, możesz podzielić na pięć transz łączną kwotę, którą chcesz ostatecznie wprowadzić z powrotem na giełdę i zainwestować każdą transzę w akcje pod koniec kolejnych pięciu kwartałów kalendarzowych. Gdybyś zastosował to podejście – a jest to tylko jedno z wielu możliwych – wrócisz do docelowej ekspozycji na akcje na początku 2024 roku.

Takie podejście nie doprowadzi Cię do akcji dokładnie na dołku przed obrotem, ale nadzieja na to jest złudzeniem. Jednak takie podejście powinno zapewnić średnią cenę zakupu, która jest lepsza niż czekanie. Powinno to również chronić Cię przed takimi dniami jak 26 sierpnia, kiedy rynek ukarał tych, którzy postawili, że Fed już zaczął się obracać.