Home » News » Rentowności rosną, akcje spadają, a ścieżka obniżek stóp pozostaje w centrum uwagi

Rentowności rosną, akcje spadają, a ścieżka obniżek stóp pozostaje w centrum uwagi

9 January 2024 Przez News Team

Rentowność obligacji rządowych wzrosła, a akcje nieznacznie spadły we wtorek, ponieważ rynki zmniejszyły swoje nastawienie na obniżki stóp procentowych banku centralnego już w marcu, a ropa naftowa odbiła się od gwałtownych spadków z poprzedniego dnia.

Rentowność 10-letnich referencyjnych obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wzrosła o cztery punkty bazowe (bps) do 4,04% i znacznie przekroczyła najniższy od pięciu miesięcy poziom 3,783% osiągnięty 27 grudnia.

Rentowność 10-letnich obligacji w Niemczech również wzrosła o 4 punkty bazowe, do poziomu 2,19%, po spadku poniżej 1,9% w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Tegoroczny wzrost referencyjnej rentowności w USA jest jednak mniej dramatyczny w kontekście jego spadku z nieco ponad 5% w październiku 2023 r.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni nałożyło się na siebie kilka rzeczy: posunęliśmy się za daleko i nawet bez niczego po wzrostach zaobserwowaliśmy korektę, a następnie dane dotyczące aktywności były w sumie nieco lepsze, a dane o zatrudnieniu, zwłaszcza Zatrudnienie w amerykańskich sektorach pozarolniczych jest przyzwoite” – powiedział Peter Schaffrik, globalny strateg makro w RBC Capital Markets.

Na rynku ciąży także fala podaży obligacji, dodał Schaffrik.

Opublikowane we wtorek dane o bezrobociu w strefie euro były poniżej oczekiwań, a dane z USA w zeszłym tygodniu pokazały, że pracodawcy zatrudnili w grudniu więcej pracowników, niż oczekiwano.

To spowodowało, że inwestorzy nieznacznie odsunęli oczekiwania dotyczące niemal nieuchronnych obniżek stóp procentowych, które narodziły się pod koniec 2023 r. Obecne ceny rynkowe odzwierciedlają 58% szans na obniżkę stóp na marcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, w porównaniu z ponad 80% pod koniec ubiegłego roku, według narzędzia Fedwatch firmy CME.

Grudniowy odczyt amerykańskiego indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), który ma się ukazać w czwartek, będzie prawdopodobnie głównym czynnikiem wpływającym na dalsze oczekiwania w tym tygodniu.

Rynki akcji również odetchnęły we wtorek, a szeroki europejski indeks SXTOOXX 600 stracił 0,5%, oddalając się od najwyższego poziomu od niemal dwóch lat z początku stycznia. (.STOXX)

Amerykańskie kontrakty terminowe na S&P 500 straciły 0,45%, a kontrakty Nasdaq straciły 0,6%, wskazując na niższe otwarcie dla amerykańskich akcji, które wzrosło w poniedziałek za sprawą gigantycznego producenta chipów Nvidia (NVDA.O), który osiągnął rekordowe zamknięcie po zaprezentowaniu nowych procesorów graficznych do komputerów stacjonarnych wykorzystujących tę przewagę sztucznej inteligencji.

Późniejsze zyski japońskich producentów chipów pomogły we wtorek krajowemu benchmarkowi Nikkei 225 osiągnąć nowy najwyższy poziom od 33 lat. (.N225)

Oczy Europy zwrócone były na notowanego na giełdzie w Londynie zarządzającego funduszem Jupiter (JUP.L), który spadł o 15%, co stanowi największy spadek indeksu FTSE350 (.FTLC) skupiającego akcje dużych i średnich spółek, po tym, jak zasygnalizował on odpływ netto w wysokości 2,2 miliarda funtów ( 2,8 miliarda dolarów) na rok 2023 i odejście gwiazdorskiego menadżera.

Akcje Grifols (GRLS.MC) spadły we wtorek o ponad 40% po tym, jak fundusz hedgingowy Gotham City Research zakwestionował jego praktyki księgowe. Hiszpański koncern farmaceutyczny kategorycznie zaprzeczył zarzutom.

OCZY NA OLEJ

We wtorek ropa naftowa odzyskała równowagę, a kontrakty terminowe na ropę Brent i amerykańską wzrosły o ponad 2,5%, odpowiednio do 78,13 dolarów za baryłkę i 72,69 dolarów.

Spadły one o ponad 3% i 4% w wyniku ostrych obniżek cen dokonanych przez największego eksportera, Arabię Saudyjską, oraz wzrostu wydobycia OPEC, przy czym europejskie ceny hurtowe gazu również spadły do najniższego poziomu od zeszłego lata.

Złoto spot było o 0,3% wyższe i osiągnęło poziom 2033,8 dolarów za uncję. [GOL/]

Rynki walutowe zachowywały się dość spokojnie, a indeks dolara nieznacznie wzrósł do 102,37 – prawie 1% więcej od początku roku, częściowo dzięki wzrostowi jena japońskiego, który ostatnio wynosił 143,8 za dolara.

Euro było ostatnie na poziomie 1,0934 USD, nieco słabsze w ciągu dnia i spadło o 0,9% od początku roku.

„Zaczęliśmy rok z myślą, że odbicie krótkoterminowych stóp procentowych może zapewnić dolarowi lekkie wsparcie, chociaż w rzeczywistości zyski dolara były bardzo skromne” – powiedział w porannej notatce Chris Turner, globalny szef rynków w ING .

„Za tym może kryć się przekonanie, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w tym roku i że jeśli gdzieś coś się nie przełamało, zwiększanie długich pozycji dolarowych byłoby obecnie transakcją przeciwną do trendu”.

Source: https://buystocks.co.uk/news/yields-rise-stocks-dip-as-rate-cut-path-remains-in-focus/