Home » News » Nasila się presja na Chiny Evergrande; prezes pod nadzorem policji, ryzyko likwidacji

Nasila się presja na Chiny Evergrande; prezes pod nadzorem policji, ryzyko likwidacji

News Team

W środę Bloomberg News poinformował, że prezes China Evergrande Group (3333.HK) został objęty obserwacją policji, co wzbudziło kolejne wątpliwości co do przyszłości znajdującego się w trudnej sytuacji dewelopera, który zmaga się z rosnącymi perspektywami likwidacji.

W raporcie, powołując się na osoby posiadające wiedzę w tej sprawie, podano, że Hui Ka Yan, założycielka Evergrande w 1996 roku w Guangzhou na południu, została zatrzymana przez policję na początku tego miesiąca i jest monitorowana w wyznaczonym miejscu.

Evergrande jest najbardziej zadłużonym deweloperem na świecie i znalazło się w centrum bezprecedensowego kryzysu płynności w chińskim sektorze nieruchomości, który odpowiada za około jedną czwartą drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Bloomberg News twierdzi, że nie jest jasne, dlaczego Hui objęto nadzorem mieszkaniowym, dodając, że posunięcie to stanowi rodzaj działania policji, które nie oznacza formalnego zatrzymania lub aresztowania i nie oznacza, że Hui zostanie oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Reutersowi nie udało się od razu zweryfikować doniesień. Evergrande, wydział policji w prowincji Guangdong ze stolicą w Kantonie oraz ministerstwo bezpieczeństwa publicznego nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Osoba bliska Evergrande powiedziała, że Hui w ciągu ostatnich kilku dni przestał kontaktować się z personelem, natomiast źródło branżowe stwierdziło, że stał się on całkowicie niedostępny. Obaj nie chcieli się ujawnić, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmów z mediami.

Zgłoszona akcja przeciwko Hui ma miejsce po tym, jak policja w południowych Chinach poinformowała na początku tego miesiąca, że zatrzymała część pracowników jednostki zarządzania majątkiem Evergrande, która pozyskiwała fundusze od inwestorów indywidualnych poprzez sprzedaż produktów inwestycyjnych.

Kryzys finansowy Evergrande, niegdyś najlepiej sprzedającego się dewelopera w Chinach, ujrzał światło dzienne w 2021 roku i od tego czasu spółka ta oraz szereg jej konkurentów nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dłużnych za granicą ze względu na spowolnienie sprzedaży domów i mniejszą liczbę nowych możliwości pozyskiwania funduszy.

Co więcej, wygląda na to, że plan restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego Evergrande, klucz do przetrwania w obliczu dławiącego kryzysu płynnościowego, ulegnie pogorszeniu, a perspektywy likwidacji firmy nabierają tempa.

„Jest bardzo prawdopodobne, że firma zakończy restrukturyzację zadłużenia, a przy ujemnym kapitale własnym Evergrande może ogłosić upadłość, co obejmuje reorganizację i likwidację upadłości” – napisała w środę UOB Kay Hian w notatce badawczej.

Jako że sprzedane, ale niewykończone mieszkania dewelopera będą stanowić zagrożenie dla „stabilności społecznej”, istnieje duża szansa, że Evergrande prawdopodobnie będzie dążyć do restrukturyzacji upadłościowej, twierdzi biuro maklerskie.

We wtorek agencja Reuters poinformowała, że duża grupa wierzycieli zagranicznych Evergrande planuje przyłączyć się do wniosku sądu likwidacyjnego złożonego przeciwko deweloperowi, jeśli do końca października nie przedstawi on nowego planu restrukturyzacji zadłużenia.

Plan ten pojawił się po tym, jak w niedzielę firma wstrząsnęła rynkiem, ogłaszając, że nie może emitować nowych obligacji w ramach planu restrukturyzacji zadłużenia z powodu dochodzenia regulacyjnego w sprawie jej głównej chińskiej jednostki, Hengda Real Estate.

W poniedziałek Hengda w odrębnym zgłoszeniu oświadczyła, że nie spłaciła kwoty głównej i odsetek od obligacji o wartości 4 miliardów juanów (547 milionów dolarów), których termin płatności upłynął 25 września.

Akcje Evergrande spadły w środę podczas popołudniowych notowań w Hongkongu aż o 18%, podczas gdy indeks śledzący notowanych w Hongkongu deweloperów z kontynentalnej części kraju (.HSMPI) spadł o 0,3%.

PŁATNOŚĆ BONAMI

Evergrande szybko się rozwijało dzięki szaleństwu kupowania gruntów wspieranemu pożyczkami i szybkiej sprzedaży mieszkań po niskich marżach. Jednak w związku ze wzrostem ogólnych zobowiązań do ponad 300 miliardów dolarów spółka znalazła się pod presją w związku z osłabieniem rynku nieruchomości.

Struktura Evergrande i sposób, w jaki firma działała pod rządami Hui, zostały poddane analizie, gdy imperium nieruchomości zaczęło się rozpadać w obliczu rosnącej presji na spłatę zobowiązań i dokończenie budowy mieszkań.

Inwestorzy skupiają się także na problemach innego dużego chińskiego dewelopera, Country Garden (2007.HK), któremu w środę przypada nowy termin spłaty kuponów obligacji.

Kupon o wartości 40 milionów dolarów z 30-dniowym okresem karencji jest powiązany z 8% obligacją o wartości 1 miliarda dolarów z terminem zapadalności w styczniu i stanowi najnowsze wyzwanie płatnicze, przed którym stoi Country Garden, ponieważ deweloper stara się uniknąć niewypłacalności.

Prywatny deweloper nr 1 w kraju, którego problemy finansowe pogorszyły perspektywy sektora nieruchomości i skłoniły Pekin do przedstawienia w ciągu ostatnich kilku tygodni szeregu środków wsparcia, w tym miesiącu próbował skutecznie uniknąć niewypłacalności.

Wierzyciele zagraniczni powszechnie oczekują, że Country Garden opóźni spłatę kuponu do środy, korzystając jednocześnie z okresu karencji na opracowanie planów restrukturyzacji całego zadłużenia zagranicznego.

Rzecznik Country Garden odmówił komentarza w tej sprawie.

„Upadek liderów branży na rynku nieruchomości w Chinach jest co najmniej niepokojący” – powiedziała Fiona Kwok, menedżerka portfela azjatyckich instrumentów o stałym dochodzie w First Sentier Investors.

„Dopóki chińskie organy regulacyjne nie wprowadzą wystarczająco znaczącego bodźca, który wstrzyknie optymizm na rynek nieruchomości i zwiększy sprzedaż nieruchomości, ryzyko niewypłacalności wśród deweloperów prywatnych i deweloperów o własności mieszanej pozostaje wysokie”.

Source: https://buystocks.co.uk/news/pressure-on-china-evergrande-intensifies-chairman-under-police-watch-risk-of-liquidation/