Home » News » Możliwości pozyskiwania funduszy przez chińskie spółki zawężają się po ograniczeniach związanych z IPO

Możliwości pozyskiwania funduszy przez chińskie spółki zawężają się po ograniczeniach związanych z IPO

29 August 2023 Przez News Team

Niespodziewane posunięcie Chin mające na celu spowolnienie tempa pierwszych ofert publicznych (IPO) na kontynencie w celu wzmocnienia rynku wtórnego zachmurzy plany setek firm w zakresie pozyskiwania funduszy i będzie mieć wpływ na gospodarkę, twierdzą bankierzy i prawnicy.

Decyzja regulacyjna była częścią pakietu środków zaprezentowanego przez Pekin w weekend, aby ożywić pozostającą w tyle rynkową giełdę i zwiększyć zaufanie inwestorów do drugiej co do wielkości gospodarki świata, która szybko traci dynamikę wzrostu.

Sprzedaż nowych akcji na kontynencie była w tym roku jednym z niewielu jasnych punktów w chińskim sektorze finansowym, ponieważ napięcia geopolityczne i zaostrzone ograniczenia regulacyjne skłoniły krajowych kandydatów do IPO do wybierania giełd krajowych zamiast giełd zagranicznych.

Dane Dealogic wykazały, że w tym roku IPO miało wartość 39,7 miliarda dolarów, co oznacza spadek z 68,2 miliarda dolarów w tym samym czasie w roku ubiegłym, ale ponad dwukrotnie więcej niż 13,1 miliarda dolarów zebranych w Stanach Zjednoczonych.

Decyzja o spowolnieniu IPO została podjęta w związku z trudnym i kosztownym rynkiem obligacji dla chińskich przedsiębiorstw prywatnych ze względu na skutki uboczne pogłębiającego się kryzysu zadłużeniowego w sektorze nieruchomości.

To, w połączeniu ze zmniejszającym się apetytem firm private equity na chińskie inwestycje, pozostawi firmom mniej możliwości wykorzystania kapitału rozwojowego i będzie mieć wpływ na ich krótkoterminowe plany biznesowe, twierdzą bankierzy i analitycy.

„Zwolnienie tempa IPO będzie miało niewielki wpływ na rynki akcji, ale jeszcze bardziej ograniczy dostęp sektora prywatnego do kapitału w czasie, gdy gospodarka pilnie potrzebuje ożywienia” – powiedział Andrew Collier, dyrektor zarządzający Orient Capital Research.

Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) oznajmiła w niedzielę, że rozpocznie stopniowe ograniczanie IPO w celu promowania „dynamicznej równowagi” pomiędzy inwestycjami a finansowaniem. Nie podano, jak długo będą obowiązywać ograniczenia, a bankierzy spodziewają się ostrzejszej weryfikacji IPO i dłuższego procesu rejestracji.

Według danych giełdowych ponad 650 spółek oczekuje na notowanie na giełdach w Szanghaju i Shenzhen.

„Kontrolowanie IPO”

Do firm planujących debiut rynkowy na kontynencie należą producent robotów JAKA Robotics Co, firma produkująca półprzewodniki Shenzhen Chipsbank Technologies Co oraz szwajcarska grupa zajmująca się chemią rolniczą i nasionami Syngenta, która w tym roku planuje pierwszą ofertę publiczną o wartości 9 miliardów dolarów.

Bankowcy stwierdzili, że posunięcie regulacyjne mające na celu spowolnienie tempa IPO jest sprzeczne z reformami IPO przeprowadzonymi w Pekinie na początku tego roku, które miały między innymi na celu usunięcie interwencji rządu i wprowadzenie mechanizmu IPO na wzór amerykański, opartego na rejestracji.

„To powrót do starego, krótkowzrocznego modelu kontrolowania IPO w celu podnoszenia cen akcji” – powiedział bankier inwestycyjny z Szanghaju, który odmówił podania nazwiska, ponieważ nie jest upoważniony do rozmów z mediami.

„Pokazuje to również, że chiński system IPO oparty na rejestracji nie jest autentyczny” – stwierdził.

Jeszcze przed podjęciem ostatniej decyzji bankierzy i prawnicy zmagali się z trudniejszymi niż zwykle zapytaniami giełd w sprawie planów pozyskiwania funduszy i projektów refinansowania przez firmy.

„Myślę, że wielu kandydatów na IPO zrezygnowałoby ze swoich planów IPO” – powiedział bankier.

W sytuacji, gdy Chiny zaostrzają kontrolę spółek rozważających zagraniczne IPO, Hongkong zmaga się z niedoborem płynności, a napięcia chińsko-amerykańskie przyćmiewają nadzieje na notowania spółek w Nowym Jorku, najnowsze posunięcie pozostawi chińskim firmom bardzo niewiele możliwości pozyskiwania funduszy na akcje.

„Zbieranie funduszy za pośrednictwem kapitału własnego jest dobrą rzeczą, lepszą dla wielu firm, ponieważ nie mogą one zaciągać zadłużenia, więc czemu ma to służyć?” powiedział Fraser Howie, autor kilku książek na temat chińskiego systemu finansowego.

„Te zmiany łagodzą takie objawy, jak słaba giełda, ale nie rozwiązują problemu, jakim jest gospodarka”.

Source: https://buystocks.co.uk/news/china-companies-fundraising-options-narrow-after-ipo-restrictions/