HomeNewsKupować czy sprzedawać indeks S&P 500 po spadku inflacji w kwietniu?

Kupować czy sprzedawać indeks S&P 500 po spadku inflacji w kwietniu?

Dane o inflacji w USA za kwiecień pokazują, że ceny towarów i usług spadły z 40-letniego maksimum. Jednak dynamika inflacji utrzymuje się – czy zatem należy kupować czy sprzedawać indeks S&P 500?

Inflacja w ujęciu miesięcznym w USA spadła w kwietniu, powodując wzrost akcji, ponieważ inwestorzy z ulgą przyjęli informację o spadku inflacji z 40-letniego maksimum. Głównym zmartwieniem dla inwestorów giełdowych jest fakt, że inflacja nadal pozostaje na wysokim poziomie i znacznie przekracza cel Fed.

W związku z tym, kolejna runda zacieśnienia jest w planach, ponieważ kwietniowy odczyt inflacji nie jest wystarczający, aby powstrzymać Fed przed kolejną podwyżką stóp o 50 pb.

Mimo to, dane te spodobały się rynkowi akcji, który odbił się od dziennych minimów. Rynek pozostaje jednak w niedźwiedzim trendzie, który rozpoczął się w ostatnich dniach handlu 2022 roku.

Szczegółowe dane o kwietniowej inflacji w USA

Dane za kwiecień wykazały bardziej umiarkowany wzrost w ujęciu miesięcznym w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, co sugeruje, że inflacja osiągnęła swój szczyt. Inwestorzy nie powinni jednak oczekiwać gwałtownego spadku, ponieważ raport wskazuje na silną tendencję wzrostową cen żywności i opieki zdrowotnej, a także czynszu i ekwiwalentu czynszu właściciela, jak również wypoczynku i usług hotelarskich.

S&P 500 pozostaje niedźwiedzi, pozostając poniżej linii trendu

Odbicie indeksu S&P 500 od ostatnich minimów jest właśnie umiarkowane. Indeks znalazł wsparcie na okrągłym poziomie 4.000 i pozostaje niedźwiedzi, znajdując się poniżej głównej linii trendu widocznej na poniższym wykresie.

Istnieje interesująca zależność między inflacją CPI a rynkiem akcji. Za każdym razem, gdy inflacja osiągała szczyt w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, oznaczało to dno dla akcji. 

Dlatego interesujące byłoby zaobserwowanie dwóch rzeczy w przyszłości. Pierwszą z nich jest to, czy inflacja rzeczywiście osiągnęła swój szczyt. Drugą jest to, czy akcje odbiją się od obecnego poziomu. 

Ogólnie mówiąc, dzisiejszy raport o inflacji nie zmienia planów Fed. Kolejne zacieśnienia będą miały miejsce w czerwcu, więc akcje będą miały trudności z umocnieniem się do następnego posiedzenia Fed.