HomeNewsKKR zgadza się na przejęcie londyńskiej firmy ContourGlobal za 2,2 mld USD

KKR zgadza się na przejęcie londyńskiej firmy ContourGlobal za 2,2 mld USD

Hassan Maishera

KKR chce rozszerzyć swoją obecność w sektorze energii odnawialnej po zawarciu umowy o wartości 2,2 mld USD w sprawie przejęcia londyńskiej spółki ContourGlobal.

Amerykańska firma KKR ogłosiła dziś, że zgodziła się na przejęcie londyńskiej spółki ContourGlobal w ramach transakcji o wartości około 2,2 mld USD.

W wyniku tej ostatniej transakcji Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P. (KKR) rozszerza swoją obecność w sektorze energii odnawialnej. 

Zgodnie z umową ogłoszoną dziś przez KKR, firma zapłaci 263,6 pensów za każdą akcję ContourGlobal. Stanowi to wzrost o 36% w stosunku do ceny zamknięcia ContourGlobal w poniedziałek.

Transakcja zostanie przeprowadzona przez Cretaceous Bidco, nowo utworzoną spółkę będącą w całości własnością funduszy, którym doradza KKR i jego podmioty stowarzyszone.

ContourGlobal koncentruje się na energii odnawialnej i obecnie posiada 138 elektrowni cieplnych i odnawialnych w Europie, Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej i Afryce. Spółka poinformowała, że będzie doradzać swoim akcjonariuszom przyjęcie oferty KKR. 

Przejęcie ContourGlobal zwiększy inwestycje KKR w infrastrukturę. KKR posiada ogromne inwestycje w wielu sektorach, w tym odnawialnych źródeł energii, usług komunalnych, transportu, wody i komunikacji.

W wydanym we wtorek oświadczeniu zespół KKR stwierdził, że:

„KKR wierzy, że może wesprzeć ContourGlobal (…), którego celem jest znacząca 40% redukcja intensywności emisji CO2 do 2030 roku oraz osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku”.

Akcje CounterGlobal wzrosły o ponad 33% na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od momentu ogłoszenia transakcji na początku dzisiejszego dnia. 

Dyrektor inwestycyjny AJ Bell, Russ Mould, skomentował to następująco:

„ContourGlobal, firma zajmująca się wytwarzaniem energii, która po IPO w 2017 r. z trudem zdobywała rynek giełdowy, prawdopodobnie zniknie z Londynu, ponieważ firma private equity KKR zainteresowała się jej portfelem projektów energetycznych z całego świata. W związku z tym, że Contour ma zarekomendować ofertę przejęcia, która została przedstawiona ze znaczną premią, na tym etapie transakcja wygląda jak fakt dokonany”.

W najbliższych dniach i tygodniach obie firmy mogą przedstawić dalsze szczegóły dotyczące transakcji.