Japonia przewodzi wzrostom na giełdach azjatyckich, dolar zyskuje po wybuchu pandemii w USA.
Giełdy azjatyckie odnotowały wzrosty, a dolar osiągnął nowy siedmiotygodniowy szczyt w stosunku do jena w poniedziałek po tym, jak dane z rynku pracy w USA rozwiały obawy o recesję i skłoniły do ostrego ograniczenia zakładów na obniżki stóp procentowych.
Krótkoterminowe rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły po tym, jak uważnie obserwowany raport o zatrudnieniu poza rolnictwem opublikowany w piątek wykazał, że we wrześniu gospodarka niespodziewanie stworzyła najwięcej miejsc pracy od sześciu miesięcy.
Ceny ropy naftowej spadły w stosunku do szczytu osiągniętego w ciągu miesiąca, mimo że Izrael bombardował cele w Libanie i Strefie Gazy. W poniedziałek minęła rocznica ataku Hamasu, który wywołał wojnę.
Japoński indeks Nikkei przewodził wzrostom na giełdach regionalnych, notując wzrost o 2% o godz. 00:15 GMT, czemu dodatkowo sprzyjał słabszy jen.
Australijski indeks giełdowy wzrósł o 0,12%, a południowokoreański Kospi zyskał 0,29%.
Giełda Hang Seng w Hongkongu jeszcze się nie otworzyła, a giełdy w Chinach kontynentalnych pozostaną zamknięte do wtorku z powodu święta Złotego Tygodnia.
Najszerszy indeks akcji spółek z regionu Azji i Pacyfiku MSCI wzrósł o 0,4%.
Kontrakty terminowe na amerykański Dow Jones wzrosły o 0,08% po tym, jak indeks gotówkowy zamknął się na najwyższym poziomie w historii po opublikowaniu danych o zatrudnieniu w piątek.
„Reakcja rynków pokazuje, jakie są główne tematy i ryzyka dla uczestników rynku: wzrost gospodarczy i jego wpływ – w przypadku akcji – na przyszłe zyski” – powiedział Kyle Rodda, starszy analityk rynku finansowego w Capital.com.
„Wydaje się, że nastąpiło również ożywienie amerykańskiej wyjątkowości gospodarczej”.
Dolar amerykański osiągnął poziom 149,10 jenów po raz pierwszy od 16 sierpnia, a ostatnia sesja handlowa przyniosła wzrost o 0,18% do 148,87 jenów.
Główny japoński dyplomata ds. walut, Atsushi Mimura, powiedział w poniedziałek, że urzędnicy będą monitorować zmiany kursów walut, w tym transakcje spekulacyjne.
Euro osłabiło się o 0,07% do 1,0971 dolara, spadając w kierunku najniższego poziomu w ciągu siedmiu tygodni z piątku, wynoszącego 1,09515 dolara.
Zakłady na drastyczną obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych podczas kolejnego ogłoszenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną 7 listopada – która tydzień wcześniej przekraczała 50% – zostały całkowicie rozwiane po opublikowaniu raportu dotyczącego wynagrodzeń.
Zamiast tego, zgodnie z narzędziem FedWatch Tool firmy CME Group, inwestorzy obstawiają obecnie 95% szans na obniżkę stóp o ćwierć punktu procentowego, przy niewielkiej szansie na to, że stopa referencyjna pozostanie niezmieniona.
Rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła w poniedziałek o 1,7 punktu bazowego do 3,9488%, co stanowi najwyższy poziom od ponad miesiąca.
Cena złota spadła o 0,1% do 2649,29 USD za uncję, ale nadal niewiele różniła się od ubiegłomiesięcznego rekordu wynoszącego 2685,42 USD.
Ceny ropy naftowej spadły po największych tygodniowych wzrostach od ponad roku, na skutek rosnącego zagrożenia wojną w regionie Bliskiego Wschodu.
Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 65 centów do 77,40 dolarów za baryłkę, natomiast kontrakty terminowe na amerykańską ropę West Texas Intermediate spadły o 53 centy do 73,85 dolarów za baryłkę.
Source: https://buystocks.co.uk/news/japan-leads-asia-stock-rally-dollar-gains-after-blowout-us-payrolls/