Globalne fundusze akcyjne spodziewają się znacznych odpływów środków w miarę zmiany poglądów na temat obniżek stóp procentowych
Globalne fundusze akcyjne doświadczyły znacznych odpływów w tygodniu kończącym się 7 lutego, co jest zgodne z uwagami prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella na temat inflacji w USA i dobrymi raportami o zatrudnieniu, w miarę jak rynki ponownie oceniają przewidywania dotyczące decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Według danych LSEG inwestorzy wycofali z globalnych funduszy akcyjnych netto 13,38 mld dolarów, najwięcej w ciągu tygodnia od 21 czerwca 2023 r.
Na tę reakcję ukształtował się raport Departamentu Pracy USA, który w styczniu wskazał na przyspieszenie wzrostu liczby miejsc pracy i największą od prawie dwóch lat podwyżkę płac, co wpłynęło na prognozy obniżek stóp procentowych.
Amerykańskie fundusze akcyjne odnotowały sprzedaż netto o wartości około 11,74 miliarda dolarów, co stanowi największy tygodniowy odpływ od grudnia 2022 roku. Wręcz przeciwnie, inwestorzy zainwestowali odpowiednio około 3,44 miliarda dolarów i 1,33 miliarda dolarów w fundusze azjatyckie i europejskie.
Fundusze energetyczne, użyteczności publicznej oraz metale i górnictwo odnotowały sprzedaż netto o wartości około 608 mln USD, 526 mln USD i 448 mln USD. Z drugiej strony fundusze opieki zdrowotnej otrzymały wpływy o wartości około 760 milionów dolarów.
Tymczasem globalne fundusze obligacji zapewniły napływ środków siódmy tydzień z rzędu, wyceniając netto około 6,33 miliarda dolarów.
Globalne fundusze obligacji denominowane w dolarach otrzymały godne uwagi 2,19 mld dolarów, najwięcej od co najmniej marca 2022 r. Globalne fundusze obligacji rządowych i korporacyjnych otrzymały wpływy o wartości odpowiednio 593 mln dolarów i 553 mln dolarów.
Jednocześnie fundusze rynku pieniężnego zgromadziły wpływy o wartości około 26,95 miliarda dolarów, odnotowując drugi tydzień z rzędu zakupów netto.
Jeśli chodzi o surowce, fundusze energetyczne odnotowały zakupy netto o wartości 255 mln dolarów, najwięcej od 25 października. Fundusze metali szlachetnych odnotowały jednak odpływ o wartości 423 mln dolarów, co stanowi drugi tydzień sprzedaży netto z rzędu.
Dane obejmujące 29 635 funduszy rynków wschodzących pokazały, że fundusze obligacji zarobiły 314 mln dolarów w ramach pierwszego tygodniowego zakupu netto od 17 stycznia, podczas gdy fundusze akcyjne odnotowały marginalną sprzedaż netto o wartości 25 mln dolarów.
Source: https://buystocks.co.uk/news/global-equity-funds-see-major-outflows-as-rate-cut-views-shift/