Home » News » Giełdy w USA spadają wraz ze wzrostem rentowności.

Giełdy w USA spadają wraz ze wzrostem rentowności.

News Team

W poniedziałek 1 kwietnia 2024 r. akcje amerykańskich spółek spadły, co spowodowało spadek indeksów Dow i S&P500, podczas gdy oparty na technologii Nasdaq zdołał zakończyć dzień na plusie.

Główne indeksy giełdowe na Wall Street spadły po tym, jak raport Institute for Supply Management nieoczekiwanie pokazał umiarkowany wzrost aktywności produkcyjnej w USA w marcu, co przyczyniło się do wzrostu rentowności obligacji skarbowych i osłabiło oczekiwania na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA.

Rynki przetrawiły także piątkowe dane Departamentu Handlu, które pokazały, że wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) – preferowany miernik inflacji przez Fed – wzrósł w lutym o 0,3%. Prezes Fed Jerome Powell powiedział w piątek, że najnowsze dane o inflacji w USA są „zgodne z tym, co chcielibyśmy zobaczyć”, ale stwierdził, że skoro gospodarka ma „mocne” podstawy, „oznacza to, że nie musimy spieszę się ciąć.”

W momencie dzwonka zamykającego indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 240,52 punktu, czyli 0,6%, do 39 566,85. Indeks S&P500 spadł o 10,58 punktu, czyli 0,2%, do 5243,77. Wykorzystujący technologię indeks Nasdaq Composite wzrósł o 17,37 punktu, czyli 0,11%, do 16 396,83.

Łącznie 8 z 11 głównych sektorów S&P 500 spadło, przy czym najgorsze wyniki osiągnęły nieruchomości (spadek o 1,77%), sektor energetyczny najlepiej radzący sobie ze wzrostem o 1,1%, a najlepiej radzący sobie sektor usług komunikacyjnych (wzrost o 1,46%).

Amerykański indeks ISM dla przemysłu wskazuje na wzrost po raz pierwszy od września 2022 r. Po szesnastu miesiącach spadku z rzędu Instytut Zarządzania Podażami opublikował w poniedziałek raport, który nieoczekiwanie pokazał umiarkowany wzrost aktywności produkcyjnej w USA w marcu. ISM podał, że wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w marcu do 50,3 z 47,8 w lutym, a odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost w sektorze. Przy znacznie większym niż oczekiwano wzroście indeks powrócił na obszar ekspansji po raz pierwszy od września 2022 r. Wzrost indeksu głównego częściowo odzwierciedlał znaczną poprawę sytuacji w produkcji, gdyż wskaźnik produkcji wzrósł w marcu do 54,6 z 48,4 w marcu Luty. Indeks nowych zamówień również powrócił na obszar ekspansji, osiągając w marcu poziom 51,4 z 49,2 w poprzednim miesiącu. W raporcie wskazano, że wskaźnik zatrudnienia również wzrósł do 47,4 w marcu z 45,9 w lutym, chociaż odczyt poniżej 50 sugeruje, że zatrudnienie spadło szósty miesiąc z rzędu. Tymczasem ISM podał, że wskaźnik cen również wzrósł do 55,8 w marcu z 52,5 w lutym, ponieważ koszty zależne od surowców pozostają niestabilne.

W marcu wzrost produkcji przemysłowej w USA osiągnął najwyższy poziom od 22 miesięcy. Oznaki poprawy szerszych warunków gospodarczych i popytu rynkowego przełożyły się na dalszy wzrost produkcji przemysłowej w USA w marcu, przy czym tempo wzrostu osiągnęło najwyższy poziom od 22 miesięcy. Tempo tworzenia miejsc pracy również przyspieszyło, ale wzrost liczby nowych zamówień osłabł. Tymczasem firmy generalnie sygnalizowały, że wolą zmniejszać zapasy w obliczu wystarczających zasobów i wysiłków na rzecz poprawy przepływów pieniężnych. Działalność zakupowa oraz zapasy zarówno środków produkcji, jak i wyrobów gotowych uległy zmniejszeniu po wzrostach w lutym. Jeśli chodzi o inflację, odnotowano silniejszy wzrost zarówno kosztów nakładów, jak i cen wyrobów gotowych. Sezonowo modyfikowany indeks S&P Global US Manufacturing Purchasing Managers Index (#PMI) trzeci miesiąc z rzędu w marcu przekroczył granicę 50,0 bez zmian, sygnalizując w ten sposób dalsze miesięczne wzmocnienie kondycji sektora. To powiedziawszy, wskaźnik wyniósł 51,9 i spadł z 52,2 w lutym, co wskazuje na nieco mniej wyraźną poprawę na koniec pierwszego kwartału roku. Producenci odnotowali w marcu solidny i przyspieszony wzrost produkcji, przy czym tempo wzrostu było najszybsze od prawie dwóch lat. Większy popyt był także widoczny w danych o nowych zamówieniach, które wykazały wzrost trzeci miesiąc z rzędu. Koszty produkcji gwałtownie wzrosły, a stopa inflacji wzrosła w porównaniu z lutym. Tymczasem jako czynnik powodujący wzrost cen sprzedaży u wielu producentów wymieniono wpływ rosnących kosztów pracy. Wreszcie, w ciągu ostatnich 15 miesięcy terminy dostaw dostawców skróciły się już po raz czternasty, choć tylko nieznacznie.

Wydatki na budownictwo w USA nieoczekiwanie odnotowały dalszy spadek w lutym – Według raportu opublikowanego w poniedziałek przez Departament Handlu, wydatki na budownictwo w USA nieoczekiwanie odnotowały w lutym dalszy spadek. W raporcie wskazano, że wydatki na budownictwo spadły o 0,3% do rocznej stopy 2,091 biliona dolarów w lutym, po spadku o 0,2% do skorygowanej stopy 2,097 biliona dolarów w styczniu. Dalszy spadek był zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu wydatków na budownictwo w ciągu miesiąca o 0,6%. Nieoczekiwany spadek w dużej mierze odzwierciedlał gwałtowny spadek wydatków na budownictwo publiczne, które spadły o 1,2% do rocznej stopy 474,4 miliardów dolarów. Wydatki na budownictwo oświatowe spadły o 1,8% do rocznej stopy 100,5 miliarda dolarów, podczas gdy wydatki na budowę autostrad spadły o 1,6% do poziomu 147,3 miliarda dolarów. Tymczasem Departament Handlu podał, że wydatki na budownictwo prywatne w lutym wyniosły 1,617 biliona dolarów rocznie, praktycznie bez zmian w stosunku do skorygowanych szacunków ze stycznia. Podczas gdy wydatki na budownictwo mieszkaniowe wzrosły o 0,7% do rocznej stopy 901,1 miliarda dolarów, wydatki na budownictwo niemieszkalne spadły o 0,9% do poziomu 716,0 miliardów dolarów.

Source: https://buystocks.co.uk/news/us-stocks-slip-as-yields-move-higher/