Giełdy w USA i Europie spadają po danych o inflacji w USA.
Akcje na giełdach w Nowym Jorku i Europie spadły w czwartek, po tym jak najnowszy raport o inflacji w USA wzmocnił argumenty za wolniejszym tempem obniżek stóp procentowych.
Wszystkie trzy główne indeksy giełdowe na Wall Street zanotowały na początku sesji niższe notowania, po tym jak Dow Jones i szerszy S&P 500 osiągnęły w środę rekordowe wartości.
W Europie w godzinach popołudniowych notowania w Paryżu i Frankfurcie zanotowały spadki, natomiast w Londynie nie odnotowano większych zmian.
Wcześniej tego dnia chińskie giełdy powróciły na ścieżkę wzrostów, zamykając sesję na solidnych zyskach po tym, jak chiński bank centralny podjął działania mające na celu zwiększenie zakupów akcji spółek.
Rząd podał, że mierzona wskaźnikiem cen konsumpcyjnych roczna inflacja w USA spadła we wrześniu do 2,4 procent z 2,5 procent w sierpniu.
Natomiast podstawowy wskaźnik inflacji, który nie uwzględnia zmiennych kosztów żywności i energii, wzrósł do 3,3 proc. z 3,2 proc. w sierpniu.
Oba wskaźniki były szybsze, niż oczekiwali analitycy, i w połączeniu z dobrymi wynikami amerykańskiego raportu o zatrudnieniu w ubiegłym tygodniu, wzmacniają one argumenty za tym, aby Rezerwa Federalna USA dokonała jedynie niewielkich obniżek stóp procentowych.
„Najnowsze dane dotyczące wskaźnika CPI nie są żadną katastrofą, ale po znacznie lepszym od oczekiwanego raporcie o zatrudnieniu w zeszłym tygodniu, wielu kwestionuje decyzję Fed o obniżeniu stóp o 50 punktów bazowych w zeszłym miesiącu” – powiedział Bret Kenwell, analityk w eToro.
„Dwa raporty niemal całkowicie wykluczyły kolejną obniżkę stóp o 50 punktów bazowych w przyszłym miesiącu, podczas gdy niektórzy mogliby twierdzić, że wyklucza to jakąkolwiek obniżkę stóp w listopadzie”.
Jednak w czwartek pojawiły się sprzeczne informacje – liczba Amerykanów składających w zeszłym tygodniu wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 258 000, co stanowi najwyższy poziom od roku.
Analitycy ostrzegają, że często zmienne statystyki mogą zostać zaburzone przez huragany na południowym wschodzie kraju.
„Rosnąca liczba wniosków sugeruje pewne osłabienie na rynku pracy, choć po opublikowaniu w zeszłym tygodniu szokującego raportu o liczbie zatrudnionych poza rolnictwem, niewiele osób jest przekonanych, że rynek pracy rzeczywiście się osłabi” — powiedział Fawad Razaqzada, analityk w Forex.com i City Index.
„Potrzebnych jest więcej danych, aby wielu inwestorów mogło wyrobić sobie mocne opinie na temat kierunku rynku pracy w USA, a tym samym stóp procentowych”.
W czwartek w Londynie akcje GSK wzrosły o ponad pięć procent po tym, jak brytyjska firma farmaceutyczna zgodziła się zapłacić 2,3 miliarda dolarów w Stanach Zjednoczonych, aby zakończyć procesy sądowe, w których twierdzono, że jej lek na zgagę Zantac powoduje raka.
Wcześniej tego samego dnia giełda w Szanghaju zamknęła czwartek z 1,3 proc. wzrostem, a w Hongkongu wzrosła o 3,0 proc.
Rynki w Hongkongu i Chinach kontynentalnych zanotowały w tym tygodniu gwałtowne zmiany, gdyż euforia związana z ostatnimi działaniami Chin mającymi na celu pobudzenie gospodarki została przytłumiona przez konferencję prasową, na której nie ujawniono żadnych dalszych środków ani nie podano szczegółów na temat tych już ogłoszonych.
Jednak w czwartek inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że Ludowy Bank Chin opublikował szczegóły „instrumentu swap”, który umożliwi „kwalifikowanym papierom wartościowym, funduszom i firmom ubezpieczeniowym” dostęp do płynności wynoszącej ponad 70 miliardów dolarów w celu zakupu akcji.
Ceny ropy naftowej wzrosły o około 1,5 procent, gdyż na rynku surowca nadal dominowała zmienność. Ceny wzrosły po tym, jak minister obrony Izraela obiecał, że jego kraj zaatakuje Iran w odwecie za ubiegłotygodniowy atak rakietowy.
Source: https://buystocks.co.uk/news/us-europe-stocks-fall-on-us-inflation-data/