Giełdy w Europie rosną w obliczu zbliżającego się głosowania we Francji.
Europejskie giełdy próbowały w poniedziałek odbić się pomimo zamieszania wokół pierwszej tury wyborów we Francji, które odbędą się w ten weekend.
„Rynki europejskie znajdują się w fazie ożywienia i widoczne są powszechne zyski” – powiedział analityk Shore Markets Joshua Mahony.
„Pomimo ciągłych obaw związanych z wyborami parlamentarnymi we Francji, które odbędą się w ten weekend, francuskie akcje rosną, ponieważ inwestorzy kupują spadek, w wyniku którego CAC stracił prawie 10 procent w ciągu miesiąca” – stwierdził, odnosząc się do paryskiego referencyjnego indeksu giełdowego CAC 40.
Prezydent Emmanuel Macron wywołał zamieszanie na rynkach, ogłaszając przedterminowe wybory po tym, jak dwa tygodnie temu jego centrowa partia została pokonana przez skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) w głosowaniu w UE.
Sondaże wykazały, że w niedzielnej pierwszej turze RN zdobyła 35–36 procent głosów, wyprzedzając lewicowy sojusz z 27–29,5 procent i centrystów Macrona z trzecim wynikiem 19,5–22 procent. Druga tura odbędzie się 7 lipca.
„Pozytywny ton, jaki przyjmują rynki europejskie, może jednak zostać zakwestionowany w miarę zbliżania się do potencjalnej wstrząsającej zmiany we francuskiej polityce” – ostrzegł Mahony.
Tymczasem inwestorzy odłożyli na bok kluczowe badanie pokazujące, że nastroje w niemieckim biznesie niespodziewanie spadły w czerwcu, przelewając zimną krew na nadzieje, że największa gospodarka Europy jest na dobrej drodze do silnego odbicia.
Barometr zaufania Instytutu Ifo, oparty na ankiecie przeprowadzonej wśród około 9 tys. firm, spadł do 88,6 punktu z 89,3 w maju. Był on niższy od prognozy analityków ankietowanych przez firmę FactSet, która dostarczyła dane finansowe i wyniosła 89,8 punktu.
„Dzisiejsze wyniki uzupełniają rosnący strumień wskaźników wysyłających mieszane sygnały co do tego, dokąd zmierza największa gospodarka strefy euro” – powiedział analityk Oxford Economics Mateusz Urban.
„Ogólnie uważamy, że niemiecka gospodarka będzie miała trudności ze wzrostem w najbliższej perspektywie”.
W innych miejscach na giełdach azjatyckich w poniedziałek panowały mieszane uczucia po zeszłotygodniowych słabych wynikach, gdyż inwestorzy z niecierpliwością czekają na publikację kluczowych danych o inflacji w USA, a oczy zwrócone są także na Japonię, gdzie jen znajduje się na najniższym poziomie od trzech dekad.
Przewyższający prognozy odczyt dotyczący sektora usług w USA dostarczył kolejnych dowodów na to, że wiodąca gospodarka świata zachowała dobrą kondycję i zadała cios nadziejom na obniżki stóp procentowych.
Gwałtowny wzrost w sektorze technologii pomógł sprowadzić rynki do rekordowych lub wieloletnich maksimów, ale w ostatnich tygodniach pojawiły się obawy, że zakupy posunęły się za daleko, a realizacja zysków odbiła się na giełdach.
Piątek na Wall Street zakończył się zasadniczo spadkiem, wraz z lepszym od oczekiwań odczytem z amerykańskiego sektora usług, który jest najwyższy od ponad dwóch lat, co negatywnie wpływa na nastroje.
Kolejny ważny wskaźnik pojawi się pod koniec tego tygodnia wraz ze wskaźnikiem osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) – preferowanym miernikiem inflacji przez Rezerwę Federalną – który może odegrać kluczową rolę w planach banku dotyczących polityki pieniężnej.
Inwestorzy śledzą także rozwój sytuacji w Japonii, gdzie jen walczy z dolarem, co skłoniło najważniejszego urzędnika ds. waluty w kraju do ostrzeżenia, że władze są gotowe wkroczyć, aby zapewnić wsparcie.
Source: https://buystocks.co.uk/news/europe-stocks-rise-with-french-vote-on-horizon/