Giełdy skaczą, dolar i rentowności spadają po osłabieniu rynku pracy w USA
Globalne indeksy giełdowe gwałtownie wzrosły, dolar amerykański spadł do najniższego poziomu od sześciu tygodni, a rentowność referencyjnych 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła w piątek do najniższych poziomów od pięciu tygodni po tym, jak dane pokazały, że wzrost zatrudnienia w USA w październiku spowolnił bardziej niż oczekiwano.
Spowolnienie wzrostu zatrudnienia uwypukliło poglądy, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych.
Ponadto dwuletnie rentowności w USA były najniższe od początku września po danych, które pokazały, że wzrost liczby miejsc pracy w USA spowolnił częściowo w wyniku strajków związku zawodowego United Auto Workers przeciwko „Wielkiej Trójce” producentów samochodów z Detroit, które obniżyły zatrudnienie w przemyśle.
Dane pokazały także, że roczny wzrost wynagrodzeń był najniższy od prawie 2,5 roku, co wskazuje na poprawę sytuacji na rynku pracy.
„Dobra wiadomość jest taka, że spowolnienie prawdopodobnie sprawi, że Fed pozostanie na uboczu” – powiedział Brad McMillan, dyrektor ds. inwestycji Commonwealth Financial Network w Waltham w stanie Massachusetts.
„Jednym z ich głównych zmartwień było przegrzanie gospodarki, zwłaszcza po wzroście PKB w ostatnim kwartale, co sugeruje, że problem zanika”.
Środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz komentarze prezesa Fed Jerome’a Powella wskazały niektórym inwestorom, że Fed może mieć już dość podwyższania stóp procentowych. Bank Anglii w czwartek również pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Przedstawiciele banku centralnego podkreślili jednak, że być może trzeba będzie zrobić więcej, aby zaradzić inflacji.
Traderzy wyceniają obecnie jedynie 5% szans na podwyżkę stóp procentowych Fed w grudniu, w porównaniu z 20% w czwartek, podczas gdy prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu spadło do 11% z 28%, zgodnie z narzędziem FedWatch Tool Grupy CME.
Rentowność 10-letnich benchmarków spadła do 4,484%, najniższego poziomu od 26 września. Rentowność obligacji dwuletnich osiągnęła 4,807%, najniższy poziom od 1 września.
Środowa decyzja Departamentu Skarbu USA o emisji mniejszej niż oczekiwano emisji długoterminowego długu również przyczyniła się do wzrostu cen obligacji, podobnie jak czwartkowe dane sugerujące, że gospodarka amerykańska może w końcu się ochłodzić.
Indeks Dow Jones Industrial Average (.DJI) wzrósł o 222,24 punktu, czyli 0,66%, do 34 061,32, S&P 500 (.SPX) zyskał 40,56 punktu, czyli 0,94%, do 4 358,34, a Nasdaq Composite (.IXIC) dodał 184,09 punktów, czyli 1,38% do 13 478,28.
Przełamując trend szerszego rynku, akcje Apple (NASDAQ: AAPL) spadły o 0,5% dzień po tym, jak firma opublikowała wyniki kwartalne i ostrzegła przed nudnym kwartałem świątecznym.
Trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe również odnotowały wzrosty w ciągu tygodnia, a S&P 500 odnotował największy tygodniowy wzrost procentowy od listopada 2022 r.
Paneuropejski indeks STOXX 600 (.STOXX) wzrósł o 0,17%, a wskaźnik MSCI akcji na całym świecie (.MIWD00000PUS) zyskał 1,18%. Indeks MSCI wzrósł w ciągu tygodnia o 5,3%, co stanowi również największy tygodniowy wzrost procentowy od listopada 2022 r.
Po danych o zatrudnieniu indeks dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od sześciu tygodni. Podczas popołudniowego handlu indeks dolara spadł o 1,111%, a euro wzrosło o 1,07% do 1,0734 dolara.
Jen japoński umocnił się o 0,72% w porównaniu do dolara przy cenie 149,31 za dolara, podczas gdy funt szterling był ostatnio notowany na poziomie 1,2379 USD, co oznacza wzrost o 1,46% w ciągu dnia.
W przypadku surowców ceny ropy naftowej zakończyły sesję na ponad 2% niższych poziomach, przy spadku premii za ryzyko geopolityczne.
Kontrakty terminowe na ropę Brent osiągnęły cenę 84,89 dolarów za baryłkę, natomiast kontrakty terminowe na ropę amerykańską – 80,51 dolarów.
Złoto spot zyskało 0,4% do 1994,31 dolarów za uncję.
Source: https://buystocks.co.uk/news/stocks-jump-dollar-and-yields-drop-after-us-jobs-market-softens/