Giełdy europejskie zamykają sesję na plusie, gdyż zwolnienia Trumpa z ceł poprawiają nastroje.
Giełdy europejskie zamknęły się w poniedziałek na plusie po tym, jak inwestorzy przeanalizowali doniesienia o zwolnieniu przez USA niektórych produktów technologicznych z ceł.
Paneuropejski indeks Stoxx 600 zamknął dzień wzrostem o 2,7%, brytyjski FTSE 100 zakończył dzień wzrostem o 2%, niemiecki DAX wzrósł o 2,6%, a francuski CAC 40 wzrósł o 2,4%.
Akcje spółek naftowych i gazowych wzrosły o 3%, pomimo prognoz niższych cen ropy w 2025 r., podczas gdy akcje banków wzrosły o prawie 3%.
Duński gigant farmaceutyczny Novo Nordisk odnotował wzrost o 3,7% po tym, jak konkurencyjny Pfizer zaniechał prac nad jego eksperymentalnym lekiem na codzienne odchudzanie z powodu urazu wątroby u jednego z pacjentów.
Po zamknięciu rynku luksusowy gigant LVMH poinformował o 3-procentowym spadku sprzedaży w pierwszym kwartale, do 20,3 mld euro (23,1 mld dolarów), co stanowi wartość niższą od prognozowanych przez analityków LSEG 21,2 mld euro.
Ekstremalna i szybko zmieniająca się polityka taryfowa prezydenta USA Donalda Trumpa doprowadziła do jednego z najbardziej niestabilnych okresów w historii na światowych rynkach akcji.
Po silnym początku roku, podczas którego indeks Stoxx 600 radził sobie lepiej niż rynki amerykańskie, w kwietniu spadł o ponad 8%, podczas gdy indeks S&P 500 z Wall Street stracił 4,43%.
W nowych wydarzeniach w weekend smartfony, komputery i inne urządzenia elektroniczne oraz komponenty zostały zwolnione z amerykańskich ceł — choć tylko tymczasowo, według urzędników. Wytyczne US Customs and Border Protection wskazują, że 20 kategorii produktów jest zwolnionych z 125% cła nowo nałożonego przez Trumpa na chiński import i 10% cła bazowego na import z innych krajów, podczas gdy 20% cło na wszystkie chińskie towary pozostaje w mocy.
Jak podaje NBC News, Trump zapowiedział w niedzielę, że w ciągu najbliższego tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki.
Kluczowe pytania dla rynków pozostają takie, jak długo potrwa przerwa Trumpa w jego pełnym planie „wzajemnych taryf” i jak różne kraje będą dążyć lub będą w stanie negocjować bez uciekania się do własnych działań odwetowych. Unia Europejska w zeszłym tygodniu wstrzymała własne kontrtaryfy na 90 dni, aby móc rozpocząć rozmowy.
Rynki walutowe i obligacyjne również znalazły się w centrum uwagi, a kurs euro wzrósł do najwyższego poziomu wobec dolara amerykańskiego od ponad trzech lat.
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła z 3,99% na początku ubiegłego tygodnia do 4,49% w piątek, a spread między nimi a 10-letnimi niemieckimi obligacjami skarbowymi poszerzył się najbardziej od 1990 r.
Tymczasem inwestorzy muszą zmierzyć się z rozpoczynającym się w tym tygodniu sezonem publikacji wyników za pierwszy kwartał, a firmy muszą teraz stawić czoła niezwykle niepewnemu otoczeniu handlowemu.
Na razie jest stosunkowo spokojnie, jeśli chodzi o dane, ale w najbliższych dniach zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji, przed kwietniowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się w czwartek.
Rynki Azji i Pacyfiku zyskały w poniedziałek, gdyż wzrosły kontrakty terminowe na akcje amerykańskie.
Source: https://buystocks.co.uk/news/europe-stocks-close-higher-as-trump-tariff-exemptions-boost-sentiment/