Giełdy europejskie i kontrakty terminowe w USA rozpoczynają wrzesień na minusie.
Giełdy zanotowały w poniedziałek nieznaczne spadki, gdyż inwestorzy szykowali się na tydzień pełen danych, który zakończy się raportem o zatrudnieniu w USA. Może on zadecydować o tym, czy obniżka stóp procentowych spodziewana w tym miesiącu będzie standardowa czy bardzo duża.
Dane z poniedziałkowego sondażu wykazały, że nowe zamówienia na eksport produktów przemysłowych w Chinach spadły po raz pierwszy od ośmiu miesięcy, chociaż sektor jako całość powrócił na ścieżkę wzrostu.
Zwycięstwa partii populistycznych w niemieckich wyborach krajowych dodały nową warstwę niepewności politycznej na rynkach europejskich, a święto w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przyczyniło się do zmniejszenia płynności finansowej.
Europejski indeks STOXX 600 spadł o 0,35%, po osiągnięciu rekordowego poziomu w piątek. Niemiecki DAX i brytyjski FTSE 100 spadły odpowiednio o 0,21% i 0,1%.
Indeks dolara, który śledzi walutę w stosunku do sześciu innych walut, spadł o 0,11% do 101,64 po osiągnięciu dwutygodniowego maksimum w nocy. Euro wzrosło o 0,23% do 1,1073 USD.
„Na początku krytycznego miesiąca dla rynków obserwujemy pewną naturalną ostrożność, gdyż Fed przygotowuje się do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych” – powiedział Ben Laidler, szef strategii kapitałowej w Bradesco BBI.
„Rynki dokonały gwałtownego ożywienia po wyprzedaży błyskawicznej z początku sierpnia, ale teraz mają do czynienia z sezonowo zdecydowanie najsłabszym miesiącem w roku”.
Obawy dotyczące Chin i słabej sytuacji na rynkach azjatyckich prawdopodobnie ciążyły na akcjach europejskich, powiedział Carl Hammer, szef działu alokacji aktywów w firmie pożyczkowej SEB.
Chińskie akcje straciły 1,7%, głównie ze względu na straty w nieruchomościach po tym, jak badanie wykazało spowolnienie wzrostu cen domów. Akcje New World Development, dużego dewelopera nieruchomości w Hongkongu, spadły o 14% po tym, jak oszacowano stratę netto.
Kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P 500 spadły o 0,15%, natomiast kontrakty terminowe na technologiczny indeks Nasdaq 100 były niższe o 0,24%.
„Zawsze zachowujemy pewną ostrożność, gdy nasze akcje handlują się na rekordowych poziomach, a oczekiwania dotyczące zysków, zwłaszcza w USA, pozostają dość wysokie” – powiedział Hammer.
Giełdy amerykańskie będą zamknięte w poniedziałek z okazji Święta Pracy, a obligacje skarbowe nie będą przedmiotem obrotu.
Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie opublikowany w piątek raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, który prawdopodobnie wykaże, że w sierpniu przybyło 165 000 miejsc pracy, w porównaniu do 114 000 w lipcu.
Obecnie inwestorzy uważają, że obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną we wrześniu jest przesądzona i widzą 33% szans na to, że będzie to znacząca redukcja o 50 punktów bazowych, jednak w piątek ta opinia może ulec zmianie.
Słaby raport o zatrudnieniu w lipcu przyczynił się do wyprzedaży akcji na świecie i wzrostu cen obligacji na początku sierpnia, choć od tego czasu indeks S&P 500 odbił się i spadł o 0,4% do rekordowego poziomu.
Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła do najwyższego poziomu od miesiąca, o 5 punktów bazowych, do 2,338%, co jest zgodne z wynikami innych obligacji strefy euro.
Presja na kanclerza Niemiec Olafa Scholza wzrosła po zwycięstwie skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w pierwszych wyborach regionalnych w Turyngii.
Analitycy stwierdzili, że wrzesień był ostatnio miesiącem spadków na giełdach i obligacjach, co może zwiększyć ostrożność w poniedziałek.
Analitycy Deutsche Bank stwierdzili, że indeksy S&P 500 i STOXX 600 traciły na wartości w każdym z ostatnich czterech miesięcy we wrześniu, podczas gdy w ostatnich siedmiu miesiącach ceny globalnych obligacji spadały.
Ważne w tym tygodniu będą również dane z amerykańskich sondaży, liczba wolnych miejsc pracy i dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, a także cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych i raport Rezerwy Federalnej na temat obecnej sytuacji gospodarczej.
Ceny ropy spadły, rynek rozważał perspektywę zwiększenia podaży ze strony OPEC+ w październiku. [O/R]
Cena ropy Brent spadła o 0,22% do 76,76 dolarów za baryłkę, co stanowi spadek o ponad 5% w porównaniu z tygodniem poprzednim.
Source: https://buystocks.co.uk/news/european-stocks-and-u-s-futures-start-september-on-back-foot/