Giełdy azjatyckie tracą na wartości z powodu niepewności związanej ze stopami procentowymi Fed i BOJ; w centrum uwagi dane o zatrudnieniu.
Większość akcji azjatyckich spadła w piątek, co oznaczało słabe zakończenie pierwszego pełnego tygodnia handlowego w 2025 r., gdyż inwestorzy pozostawali niespokojni z powodu wolniejszego tempa obniżek stóp procentowych w USA i potencjalnej podwyżki przez Bank Japonii.
Słabe dane o inflacji w Chinach, opublikowane na początku tego tygodnia, również zaważyły na nastrojach, podobnie jak nasilenie spekulacji na temat planów prezydenta-elekta Donalda Trumpa dotyczących wprowadzenia ceł handlowych wobec tego kraju.
Rynki regionalne odnotowały straty na rynkach globalnych, gdyż jastrzębie sygnały z Rezerwy Federalnej w tym tygodniu wzmocniły zakłady na wolniejsze tempo łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku.
Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe spadły w handlu azjatyckim, a inwestorzy czekają na kluczowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, które mają zostać opublikowane później w ciągu dnia. Dane te prawdopodobnie wpłyną na perspektywy stóp procentowych.
Japońskie akcje spadają w związku ze spekulacjami na temat podwyżki stóp procentowych przez BOJ
Giełdy japońskie zanotowały trzeci dzień z rzędu strat, a lepsze od oczekiwanych dane o płacach i wydatkach prywatnych wywołały spekulacje, że Bank Japonii może podnieść stopy procentowe w styczniu.
Nikkei 225 spadł o 0,6%, a TOPIX o 0,5%. Oba indeksy spadły odpowiednio o 1% i 2,2% w tym tygodniu.
Dane dotyczące wydatków gospodarstw domowych w listopadzie okazały się lepsze od oczekiwań, pojawiły się bowiem zaledwie dzień po opublikowaniu danych wskazujących na większy niż oczekiwano wzrost średnich zarobków gotówkowych.
Wysokie dane dotyczące wydatków pojawiły się po tym, jak Japończycy nadal korzystali ze znacznych podwyżek płac, które miały miejsce na początku 2024 r.
Analitycy stwierdzili, że wysokie wydatki wpisują się w oczekiwania Banku Japonii dotyczące pozytywnego cyklu wzrostu inflacji i mogą spowodować podwyżkę stóp procentowych przez bank centralny już w styczniu.
Jen umocnił się w związku z tą opinią, co wywarło dodatkową presję na akcje japońskich spółek, zwłaszcza tych nastawionych na eksport.
Chińskie akcje pod presją słabych danych i obaw związanych z taryfami
Chińskie indeksy Shanghai Shenzhen CSI 300 i Shanghai Composite spadły o około 0,3% każdy, natomiast indeks Hang Seng w Hongkongu nie zmienił się.
Wszystkie trzy indeksy odnotowały tygodniowe spadki, przy czym Hang Seng spadł o 2,2% po tym, jak Tencent Holdings Ltd (HK:0700) – jeden z jego największych składników – został w tym tygodniu wpisany na amerykańską czarną listę.
Dodanie tego dokumentu – wprowadzonego jeszcze za rządów Bidena – wywołało obawy, jak bardzo retoryka USA wobec Chin stanie się ostrzejsza, gdy Trump obejmie urząd 20 stycznia.
Nastawienie do Chin zostało dodatkowo osłabione przez słabe dane o inflacji opublikowane w tym tygodniu, choć odczyt ten skłonił również niektórych do spekulacji na temat dalszych działań stymulujących ze strony Pekinu.
Na szerszych rynkach azjatyckich przeważały nastroje negatywne, gdyż apetyt na ryzyko osłabł przed publikacją danych o zatrudnieniu w USA.
Australijski indeks ASX 200 spadł o 0,6%, a singapurski indeks Straits Times stracił 1,5%.
Południowokoreański KOSPI nie odnotował żadnych zmian na tle trwających zamieszek politycznych w kraju, gdyż władze usiłowały aresztować prezydenta Yun Suk Yeola za nieudaną próbę wprowadzenia prawa wojskowego.
Kontrakty terminowe na indyjski indeks Nifty 50 wskazywały na płaskie otwarcie, a w nadchodzących dniach spodziewane są kluczowe indyjskie zyski korporacyjne. Jednak indeks odnotował w ostatnich tygodniach duże straty, pośród słabnącego zaufania do indyjskiej gospodarki.
Source: https://buystocks.co.uk/news/asia-stocks-dented-by-fed-boj-rate-uncertainty-payrolls-data-in-focus/