HomeNewsGiełda może wzrosnąć o 18% do nowych maksimów do końca roku po zakończeniu bessy w 2022 r., mówi Fundstrat

Giełda może wzrosnąć o 18% do nowych maksimów do końca roku po zakończeniu bessy w 2022 r., mówi Fundstrat

News Team

Giełda może przygotowywać się do nowych rekordów przed końcem roku, gdy bessy w 2022 r. dobiegną końca, powiedział Tom Lee z Fundstrat w notatce z piątku.

„Największy wynos dla mnie w wydarzeniach tego tygodnia? Przekonujący i prawdopodobnie decydujący dowód na to, że „dno jest na dole” – koniec bessy w 2022 r.” – powiedział.

Pewność Lee wynika z faktu, że między ujemnym odciskiem PKB, kolejną podwyżką stóp procentowych o 75 punktów bazowych przez Fed i większą niestabilnością gazu ziemnego z powodu dramatu rosyjskiego rurociągu Nord Stream, w tym tygodniu wydarzyło się wiele złych wiadomości, a jednak S&P 500 i Nasdaq 100 zdołały osiągnąć 3% wzrost.

„Kiedy złe wieści nie niszczą rynków, nadszedł czas, aby inwestorzy ocenili” – powiedział Lee.

Na froncie zysków, pomimo silnego dolara amerykańskiego i zwiększonej niepewności gospodarczej, firmy odnotowują wyniki lepsze niż się obawiano. Przy 52% indeksu S&P 500, który podało już zyski za drugi kwartał, 73% przekroczyło szacunki zysku o medianę 7%.

Zarobki mają znaczenie, ponieważ w dłuższej perspektywie to właśnie one napędzają ceny akcji.

Wyniki wielkich gigantów technologicznych Alphabet, Microsoft, Amazon i Apple złagodziły obawy inwestorów dotyczące odporności ich wzrostu i zdolności do zarządzania inflacją, co pomogło w znaczącym zwyżce cen akcji w tym tygodniu.

Lee uważa, że gospodarka osiągnęła punkt zwrotny, w którym napływające dane będą zdecydowanie mniej negatywne, a dezinflacja będzie się umacniać. Towary, od metali, przez ropę, po zboża, spadały w ostatnich tygodniach, co już spowodowało pewne spadki cen dla konsumentów.

A jeśli Rezerwa Federalna będzie nadal naśladować działania ówczesnego przewodniczącego Fed Paula Volckera z 1982 r., giełda może w pełni odzyskać i osiągnąć nowe maksima w ciągu najbliższych czterech miesięcy, powiedział Lee.

„Podczas wojny Volckera z inflacją akcje osiągnęły dno w sierpniu 1982 roku. To dwa miesiące przed tym, jak Volcker porzucił środki „antyinflacyjne”. Co ważniejsze, akcje odrobiły całą 36-miesięczną stratę na bessie w ciągu 4 miesięcy” – wyjaśnił.

Powell może również być bliski porzucenia niektórych środków antyinflacyjnych, ponieważ zasugerował na środowym posiedzeniu, że Fed będzie bardziej zależny od danych w decyzjach o podwyżkach stóp i odmówił podania wskazówek na wrześniowe posiedzenie Fed. Jeśli siły dezinflacyjne utrzymają się, jak spodziewa się Lee, może to skłonić Powella do wycofania się z obecnej polityki zaostrzania polityki Fed i wstrzymania podwyżek stóp.

„W 2022 roku oznacza to, że akcje mogą osiągnąć nowe maksima przed rokiem bieżącym. Dlatego uważamy, że S&P 500 może przekroczyć 4800 przed końcem roku” – powiedział Lee, reprezentując potencjalny wzrost o 16% w porównaniu z piątkowym zamknięciem.