Europejskie giełdy w większości niższe; wahania są ograniczone przed publikacją informacji o inflacji w USA.
We wtorek europejskie giełdy odnotowały znaczne spadki, gdy inwestorzy przetrawili więcej zysków przedsiębiorstw przed publikacją najnowszych raportów o inflacji w USA.
O 03:15 ET (07:15 GMT) indeks DAX w Niemczech spadł o 0,1%, a CAC 40 we Francji spadł o 0,1%, podczas gdy FTSE 100 w Wielkiej Brytanii zyskał 0,1%.
Inflacja w USA ograniczy aktywność
Rynki europejskie konsolidują się we wtorek w pobliżu rekordowych poziomów, a brytyjski indeks FTSE 100 i europejski indeks STOXX 600 osiągnęły najwyższe poziomy dopiero w piątek.
Notowania głównych europejskich indeksów będą we wtorek wahać się w wąskich przedziałach, ponieważ inwestorzy zachowali ostrożność w stosunku do jakichkolwiek większych zakładów przed odczytami inflacji we wtorek i środę.
W dalszej części sesji zostanie opublikowany kwietniowy indeks cen producentów w USA, a w środę indeks cen towarów i usług konsumenckich, a inwestorzy będą wypatrywać jakichkolwiek oznak świadczących o tym, że presja cenowa w końcu ustępuje po miesiącach silnej inflacji, która wzbudziła obawy, że Federalny Fundusz Rezerwa nie może w tym roku obniżyć stóp procentowych.
Wracając do Europy, ostatnia niemiecka publikacja cen konsumenckich pokazała, że inflacja w największej gospodarce strefy euro wydaje się być pod kontrolą, a kwietniowa roczna wartość została potwierdzona na poziomie zaledwie 2,2%.
Mniej imponujące wiadomości napłynęły z Wielkiej Brytanii, ponieważ średnie zarobki bez premii pozostały w marcu na poziomie 6,0%, co sugeruje, że inflacja napędzana płacami może w dalszym ciągu stanowić problem dla Banku Anglii, ponieważ rozważa on potencjał rozpoczęcia obniżek stóp procentowych stawki.
Bezrobocie w Wielkiej Brytanii również wzrosło do 4,3% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających marzec, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 4,2% odnotowanym w poprzednim okresie do lutego.
Banco de Sabadell zyskuje na ofercie przejęcia
Wracając do sektora przedsiębiorstw, akcje Bayera (OTC: BAYRY) wzrosły o ponad 2% po tym, jak niemiecki gigant farmaceutyczny i biotechnologiczny odnotował spadek skorygowanych zysków o 1,3% w pierwszym kwartale, co przekroczyło prognozy analityków.
Akcje Vodafone (NASDAQ: VOD) wzrosły pomimo spadku zysku operacyjnego o 75% w ciągu 12 miesięcy do końca marca, w związku z dostosowaniem przez giganta telekomunikacyjnego swojej obecności w Europie poprzez sprzedaż swoich oddziałów w Hiszpanii i Włoszech, planując jednocześnie fuzję z Three w Wielka Brytania.
Dodatkowo. Akcje BHP Group (NYSE: BHP) spadły o 0,5% po tym, jak Anglo American (JO: AGLJ) ponownie odrzuciło ofertę przejęcia, twierdząc, że ulepszona oferta wszystkich akcji, wyższa o 10% w porównaniu z pierwotną propozycją BHP, w dalszym ciągu znacząco zaniża wartość spółki.
Uważa się, że BHP po raz drugi osłodzi swoje 43 miliardy dolarów dla Anglo-Amerykanów.
Surowe krawędzie niższe
Ceny ropy naftowej we wtorek nieznacznie spadły, oddając część zysków z poprzedniej sesji, ponieważ pożary w Kanadzie stwarzają ryzyko zakłócenia dostaw ropy w tym kraju.
Do 03:15 ET amerykańskie kontrakty terminowe na ropę spadły o 0,1%, osiągając 79,07 dolarów za baryłkę, podczas gdy kontrakt Brent spadł o 0,1% do 83,28 dolarów za baryłkę.
Obydwa kontrakty wzrosły w poniedziałek o ponad 1% każdy.
Poważne pożary rozprzestrzeniły się w zachodniej Kanadzie, stwarzając ryzyko zakłóceń w dostawach kanadyjskiej ropy i gazu, zwłaszcza w pobliżu kluczowego węzła naftowego w Fort McMurray w Albercie.
Miasto to znajduje się najbliżej największych w Kanadzie zakładów zajmujących się wydobyciem piasków roponośnych, a w 2016 r. ucierpiało z powodu poważnych szkód w wyniku pożarów, w wyniku których wydobyto wówczas z eksploatacji około 1 miliona baryłek dziennie.
Ponadto kontrakty terminowe na złoto wzrosły o 0,8% do 2.343,35 USD/oz, podczas gdy kurs EUR/USD osiągnął nieznacznie niższy poziom do 1,0787.