Europejskie giełdy spadają z powodu obaw o wojnę handlową; Thales zyskuje z powodu popytu na obronę.
We wtorek europejskie giełdy zanotowały gwałtowne spadki, będące konsekwencją nocnego załamania na Wall Street, po tym jak prezydent USA Donald Trump potwierdził, że cła handlowe wobec Meksyku i Kanady wejdą w życie w dalszej części dnia, co wywołało obawy o globalną wojnę handlową.
O godzinie 05:55 czasu wschodniego (10:55 czasu GMT) indeks DAX w Niemczech spadł o 2%, CAC 40 we Francji stracił 1,2%, a FTSE 100 w Wielkiej Brytanii stracił 0,3%.
Trump potwierdza cła importowe
Prezydent Trump potwierdził w poniedziałek późnym wieczorem, że 25-procentowe cła importowe na Meksyk i Kanadę zostaną nałożone w dalszej części sesji, ponieważ oba państwa wyczerpały już pole manewru w negocjacjach.
Trump podpisał również rozporządzenie wprowadzające dodatkową 10-procentową dopłatę na import z Chin, która również ma wejść w życie we wtorek, zwiększając łączną kwotę podatku nałożonego na towary importowane z Chin przez administrację Trumpa do 20%.
Główne amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły poniedziałkową sesję na minusie po ogłoszeniu decyzji Trumpa. Szczególnie mocno ucierpiał Nasdaq Composite, indeks spółek technologicznych, tracąc 2,6%.
Możliwość wprowadzenia tych ceł – obiecanych przez Trumpa w ramach jego kampanii wyborczej – wpłynęła na nastroje, ponieważ analitycy powszechnie uważają, że mogą one spowodować wzrost inflacji i uszczuplenie zysków przedsiębiorstw.
Uznano również, że mogą one wywołać odwet, więc chińskie ministerstwo finansów odpowiedziało, oświadczając, że nałoży 15% cła na import kurczaków, pszenicy, kukurydzy i bawełny ze Stanów Zjednoczonych, podczas gdy na soję, sorgo, wieprzowinę, wołowinę, owoce i warzywa, produkty wodne i nabiał zostanie nałożony 10% cło.
Podobnie, premier Kanady Justin Trudeau powiedział w poniedziałek wieczorem, że jego kraj nałoży 25-procentowe cła na niektóre towary amerykańskie od dalszej części sesji.
Unia Europejska również znalazła się na celowniku Trumpa, a prezydent USA powiedział w zeszłym tygodniu, że 25% cła zostanie nałożone na „samochody i wszystkie inne rzeczy” wyprodukowane w Europie.
Trump wstrzymuje pomoc wojskową dla Ukrainy
Na nastroje negatywnie wpłynęła również informacja, że prezydent Trump wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy po starciu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ubiegłym tygodniu.
Ten krok wykracza poza stanowisko Trumpa o nieprzyznawaniu nowej pomocy, jakie przyjął od momentu objęcia urzędu, i zwiększa presję na Zełenskiego, aby zaakceptował umowę otwierającą ukraińskie złoża mineralne na inwestycje ze strony USA.
EBC gotowy na kolejną obniżkę
Inwestorów może jednak także cieszyć perspektywa kolejnego złagodzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny w tym tygodniu, po tym jak inflacja w strefie euro spadła w lutym do 2,4%.
Europejski Bank Centralny zbiera się w czwartek, a powszechne oczekiwania wskazują, że ponownie obniży stopy procentowe, redukując główną stopę o kolejne 25 punktów bazowych do 2,50%. Ma to na celu pobudzenie gospodarki, która pozostaje w stagnacji od prawie dwóch lat.
Thales wzmocniony przez jednostkę obronną
W sektorze korporacyjnym akcje spółki Thales (EPA: TCFP) wzrosły o 9%, co stanowi wzrost o 16% w poprzedniej sesji, po tym jak francuska firma z branży lotniczo-obronnej opublikowała solidne wyniki za drugą połowę 2024 r., przy czym na wyniki w dużej mierze wpłynął segment obronny.
Akcje Mercedesa-Benza (OTC: MBGAF) spadły o 4% po tym, jak niemiecki magazyn Wirtschaftswoche poinformował, że gigant motoryzacyjny uzyskał zgodę rady zakładowej na zaoferowanie pracownikom odpraw w ramach programu mającego na celu redukcję kosztów i miejsc pracy.
Akcje spółki Continental (ETR: CONG) spadły o 8% po tym, jak niemiecki dostawca części samochodowych spodziewa się słabego roku na rynku w 2025 r. i musi jeszcze ocenić potencjalny wpływ nowych taryf amerykańskich na swoją działalność w Ameryce Północnej.
Akcje spółki Lindt & Spruengli (SIX: LISN) wzrosły o ponad 5% po tym, jak szwajcarski gigant czekoladowy poinformował o nieco lepszym od oczekiwanego całorocznym zysku operacyjnym, radząc sobie z historycznie wysokimi cenami kakao.
Akcje spółki Canal+ (LON: CAN) wzrosły o 2% po tym, jak francuski dostawca telewizji opublikował swoje pierwsze wyniki finansowe od czasu wydzielenia z Vivendi (EPA: VIV) w grudniu. Wyniki te przerosły oczekiwania analityków.
Ropa naftowa spada do najniższego poziomu od trzech miesięcy
Ceny ropy spadły we wtorek, gdyż inwestorzy rozważali rosnące prawdopodobieństwo globalnej wojny handlowej, a także możliwość zwiększenia produkcji przez największych producentów w przyszłym miesiącu.
O godz. 05:55 czasu wschodniego cena amerykańskiej ropy naftowej (WTI) spadła o 0,9% do 67,75 dolarów za baryłkę, natomiast cena kontraktu terminowego na ropę Brent spadła o 1,2% do 70,75 dolarów za baryłkę, zbliżając się do najniższego poziomu od trzech miesięcy.
Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, tacy jak Rosja, znani jako OPEC+, ogłosili w poniedziałek plany zwiększenia wydobycia ropy naftowej o 138 000 baryłek dziennie w kwietniu. Będzie to pierwsze zwiększenie wydobycia tej grupy od 2022 roku.
Perspektywa zaostrzenia wojny handlowej między Chinami i USA, największymi gospodarkami świata, sprawiła również, że przedsiębiorcy w dużej mierze zignorowali sygnały o możliwej eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej po tym, jak USA wstrzymały wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy.