Europejskie giełdy spadają w związku z obawami o limit zadłużenia USA; Spadek Commerzbanku
W środę europejskie giełdy zachowywały się ostrożnie, biorąc pod uwagę niepewność co do pułapu zadłużenia USA i przed publikacją ostatecznych danych o inflacji w strefie euro za kwiecień.
O 03:50 ET (07:50 GMT) indeks DAX w Niemczech wzrósł o 0,1%, podczas gdy FTSE 100 w Wielkiej Brytanii spadł o 0,2%, a CAC 40 we Francji o 0,3%.
Zbliżający się termin limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych i możliwość katastrofalnej niewypłacalności USA wywołały nerwowość na światowych rynkach.
Rozmowy między prezydentem USA Joe Bidenem a republikaninem Kevinem McCarthym, przewodniczącym Izby Reprezentantów, nie przyniosły we wtorek porozumienia, co uderzyło w nastroje w Europie.
Głównymi danymi ekonomicznymi sesji będą ostateczne dane o inflacji konsumpcyjnej w strefie euro za kwiecień, które mają pokazać, że ceny pozostały podwyższone.
W sektorze korporacyjnym akcje Commerzbanku (ETR: CBKG) spadły o ponad 7%, mimo że niemiecki pożyczkodawca poinformował, że jego zysk netto w pierwszym kwartale prawie się podwoił. Dodał, że jego perspektywy zależą od losów jednostki mBanku w Polsce i zakładają łagodną recesję.
Akcje UBS (SIX: UBSG) spadły o 0,2% po tym, jak szwajcarski bank odnotował uderzenie finansowe w wysokości około 17 miliardów dolarów w wyniku przejęcia Credit Suisse (SIX: CSGN).
Akcje Siemensa (ETR: SIEGn) wzrosły o 2,2% po tym, jak niemiecka grupa inżynieryjno-technologiczna podniosła swoje całoroczne prognozy dotyczące sprzedaży i zysków po przekroczeniu prognoz sprzedaży w drugim kwartale.
Ceny ropy spadły w środę po niespodziewanym wzroście zapasów ropy w USA, który wzbudził obawy o popyt u największego konsumenta na świecie.
Zapasy ropy w USA wzrosły o około 3,6 miliona baryłek w tygodniu zakończonym 12 maja, jak wynika z danych organu branżowego American Petroleum Institute, zamiast oczekiwanego spadku.
Straty te zostały jednak ograniczone, gdyż w budowie zapasów trzeba uwzględnić uwolnienia ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej, a spadek zapasów benzyny i destylatów wskazywał na poprawę popytu przed sezonem letnim.
W dalszej części sesji zostaną opublikowane oficjalne dane rządu USA dotyczące zapasów ropy i produktów z Energy Information Administration.
O 03:50 ET amerykańskie kontrakty terminowe na ropę spadły o 0,8% do 70,31 USD za baryłkę, podczas gdy kontrakt Brent spadł o 0,7% do 74,39 USD.
Dodatkowo kontrakty futures na złoto spadły o 0,1% do 1 992,45 USD/oz, podczas gdy kurs EUR/USD spadł o 0,3% do 1,0833.