Europejskie giełdy rosną; optymizm co do inflacji utrzymuje się pomimo słabego wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii.
Europejskie giełdy zanotowały w czwartek niewielkie wzrosty, co przyczyniło się do znacznych wzrostów z poprzedniej sesji, po tym jak łagodna inflacja w USA sprawiła, że Rezerwę Federalną podtrzymała możliwość obniżek stóp procentowych, chociaż słaby wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii wpłynął na nastroje.
O godzinie 03:05 ET (08:05 GMT) indeks DAX w Niemczech wzrósł o 0,3%, CAC 40 we Francji zyskał 0,7%, a FTSE 100 w Wielkiej Brytanii zyskał 0,6%.
Optymizm po ustabilizowaniu inflacji w USA
Spadek bazowej inflacji w USA i wysokie zyski kilku największych amerykańskich banków pozwoliły głównym indeksom giełdowym na Wall Street odnotować w środę największe dzienne wzrosty procentowe od 6 listopada – dnia po wyborach prezydenckich w USA.
Optymizm ten udzielił się rynkowi europejskiemu, a paneuropejski indeks STOXX 600 odnotował najlepsze dzienne wyniki od czterech miesięcy.
Wzrosty trwały w czwartek, choć zostały osłabione przez dane pokazujące, że brytyjska produkcja gospodarcza wzrosła w listopadzie po raz pierwszy od trzech miesięcy, ale w mniejszym stopniu niż oczekiwano – o 0,1% w porównaniu z październikiem.
Ponadto ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w grudniu o 0,5%, czyli nieznacznie powyżej oczekiwanych 0,4%, odrabiając straty po spadku o 0,2% zanotowanym w listopadzie.
Producenci samochodów w centrum uwagi
W wiadomościach korporacyjnych akcje Stellantis (NYSE: STLA) wzrosły o 1,5% po tym, jak gigant motoryzacyjny poinformował, że dostawy w czwartym kwartale spadły o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim, do 1,395 miliona pojazdów.
Firma Stellantis, która obecnie koncentruje się na redukcji rozdętych zapasów, stwierdziła, że wyniki są lepsze w porównaniu z trzecim kwartałem, gdy globalne dostawy spadły o 20% w ujęciu rok do roku.
Akcje spółki Renault (EPA: RENA) wzrosły o 1,5% po tym, jak francuski producent samochodów poinformował, że sprzedaż wzrosła o 1,3% w 2024 r., a silny czwarty kwartał zawdzięcza nowym premierom, które pomogły zrównoważyć słaby popyt na początku roku.
Richemont (SIX: CFR), właściciel biżuterii Cartier, odnotował wyniki sprzedaży w trzecim kwartale lepsze od oczekiwań rynku, co jest pozytywnym sygnałem dla branży dóbr luksusowych w niezwykle ważnym okresie świątecznym.
Z kolei Taiwan Semiconductor Manufacturing (NYSE: TSM) odnotowało większy niż oczekiwano zysk w czwartym kwartale, ponieważ największy na świecie producent układów scalonych na zlecenie nadal korzystał z dużego popytu na swoje zaawansowane układy scalone, napędzanego sztuczną inteligencją.
Ropa naftowa przyczynia się do ostatnich maksimów
Ceny ropy naftowej nieznacznie wzrosły w czwartek, co przyczyniło się do ostatnich maksimów, na co wpłynęły słabsze dane dotyczące inflacji w USA, nowe sankcje nałożone na rosyjską ropę i znaczące zmniejszenie zapasów surowca w USA.
Do godziny 03:05 czasu wschodniego kontrakty terminowe na amerykańską ropę naftową (WTI) zyskały 0,2% do 78,81 USD za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową Brent pozostały na niezmienionym poziomie 82,01 USD za baryłkę.
Ceny ropy wzrosły w środę o ponad 2%, osiągając najwyższy poziom od lipca, gdyż łagodny raport o inflacji w USA przywrócił oczekiwania na łagodniejszą politykę pieniężną, co potencjalnie wsparło wzrost gospodarczy.
Wzrostowe nastroje wspierane były przez amerykańską Agencję Informacji Energetycznej (EIA) informującą o spadku zapasów ropy naftowej o 2 miliony baryłek, co wskazuje na ograniczenie podaży.