Home » News » Europa zwraca się do EBC po wyprzedaży inflacji w USA.

Europa zwraca się do EBC po wyprzedaży inflacji w USA.

11 April 2024 Przez News Team

Giełdy i euro utrzymały się na stabilnym poziomie przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego po tym, jak utrzymujące się dane o inflacji w USA wywołały największą wyprzedaż na światowym rynku od miesięcy i pozostawiły japońskiego jena na nowym najniższym poziomie od 34 lat.

Inwestorzy w strefie euro poczuli się szczególnie niepewnie po środowych zaskakujących danych o CPI w USA, które spowodowały największe od ponad roku osłabienie dolara w stosunku do wspólnej waluty, rozwiewając nadzieje na krótkoterminową obniżkę stóp procentowych Fed.

Giełdy europejskie rozpoczęły otwarcie zasadniczo bez zmian, zgodnie z głównym światowym indeksem MSCI, ze szczególnym naciskiem na to, czy szefowa EBC Christine Lagarde wzmocni później oczekiwania, że rozpocznie on obniżki stóp procentowych w czerwcu, tworząc w ten sposób poważny klin z Fed.

Tymczasem na rynkach obligacji nadal panowały wahania po tym, jak rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych – głównego czynnika wpływającego na globalne koszty pożyczek – ponownie wzrosła powyżej 4,5 procent, co stanowi największy dzienny wzrost od września 2022 r.

Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec – europejski punkt odniesienia – wzrosła nieznacznie do 2,45 procent, po wzroście o 6 punktów bazowych w środę, choć była to niewielka zmiana w porównaniu ze wzrostem o 18 punktów bazowych, jakiego doświadczyli inwestorzy zajmujący się obrotem papierami wartościowymi.

„Głównym czynnikiem napędowym pozostają obecnie stopy procentowe w USA” – powiedział Siergiej Strigo, współdyrektor ds. rynków wschodzących i instrumentów o stałym dochodzie w Amundi, wskazując na ponowne przełamanie przez obligacje skarbowe poziomu 4,5%. „Pytanie brzmi, czy utrzymamy się na tym poziomie, czy pójdziemy wyżej”.

Obserwatorom EBC wydaje się, że bank utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie od września, ale już zasygnalizował, że zbliżają się obniżki, a decydenci czekają na kilka bardziej pocieszających wskaźników płac, zanim pociągną za spust.

Blok walutowy znajduje się obecnie w szóstym z rzędu kwartale stagnacji gospodarczej. Rynek pracy zaczyna się osłabiać, co stanowi oczywisty kontrast w stosunku do gospodarki amerykańskiej, która w dalszym ciągu dynamicznie rośnie.

„Chociaż istnieją ograniczenia co do tego, jak bardzo polityka EBC może z biegiem czasu odbiegać od polityki Fed, nic nie stoi na przeszkodzie, aby EBC najpierw dokonał cięć lub ustalił własne tempo cięć na początku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej” – powiedział Jim Reid z Deutsche Bank.

Zwrócił jednak również uwagę, jak rynki obniżyły prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych EBC do czerwca z powrotem do 82 procent w środę, w porównaniu z 91 procent dzień wcześniej. Podobnie w Bank of England spadł z 74 procent do 56 procent, w Bank of Canada spadł z 78 procent do 53 procent, a w Reserve Bank of Australia wzrósł z 25 procent do 21 procent.

Ostrzeżenie o inflacji

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje niewiele się zmieniły po spadku na Wall Street o około 1%. Ceny obligacji skarbowych również się uspokoiły po gwałtownym wzroście rentowności, który pchnął je do najwyższych poziomów od listopada.

W nocy w Azji najszerszy indeks akcji MSCI z regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią spadł o 0,3 procent, odrabiając część wcześniejszych strat, podczas gdy japoński Nikkei spadł o 0,5 procent.

Jednak głównym tematem zainteresowania był osłabiony jen, po tym jak ryczący dolar sprowadził japońską walutę do najniższego od 34 lat poziomu 153,24 za dolara.

Lekko spadł do 152,90 jenów, ponieważ ryzyko interwencji rządu jest obecnie potencjalnie duże. Główny japoński dyplomata walutowy Masato Kanda ostrzegł w czwartek, że władze nie wykluczą podjęcia jakichkolwiek kroków w odpowiedzi na chaotyczne zmiany kursów walut.

Jeśli chodzi o towary, ceny metali zachowały odporność w obliczu silnego dolara, podczas gdy ropa naftowa odnotowała wzrosty po wzroście o ponad 1 procent w następstwie izraelskiego strajku, w wyniku którego zginęło trzech synów przywódcy Hamasu, co podsyciło obawy, że rozmowy o zawieszeniu broni mogą utknąć w martwym punkcie.

Brent wzrosła o 0,15 procent, do 90,62 dolarów za baryłkę, a amerykańska ropa naftowa wzrosła o 0,1 procent, osiągając 86,33 dolarów za baryłkę. Ceny złota wzrosły o 0,3 procent do 2 338,79 dolarów za uncję, osiągając rekordowe poziomy po nocnej stracie 0,8 procent.

Source: https://buystocks.co.uk/news/europe-turns-to-ecb-after-us-inflation-selloff/