Home » News » Deloitte podaje, że liczba IPO w Azji Południowo-Wschodniej osiągnęła najniższy poziom od ośmiu lat, liderem jest Indonezja

Deloitte podaje, że liczba IPO w Azji Południowo-Wschodniej osiągnęła najniższy poziom od ośmiu lat, liderem jest Indonezja

News Team

Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę Deloitte wykazało znaczny spadek liczby akcji w zakresie pierwszych ofert publicznych (IPO) w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie poziom zgromadzonych środków był najniższy od ośmiu lat. Pomimo szeregu IPO mających miejsce na głównych giełdach w Singapurze, Indonezji, Tajlandii, Malezji, Wietnamie i na Filipinach, łączny kapitał zgromadzony w 2023 r. gwałtownie spadł w porównaniu z rokiem poprzednim.

Analiza wykazała, że w całym 2023 r. w regionie na giełdę weszły 153 spółki, zapewniając sobie około 5,5 miliarda dolarów. Liczba ta oznacza spadek z 7,6 miliarda dolarów zebranych w wyniku 163 IPO w 2022 r. Indonezja wyróżniała się jako najbardziej aktywny rynek w Azji Południowo-Wschodniej, na którym odbyło się 77 IPO, które przyniosły 3,6 miliarda dolarów. Stanowiło to połowę notowań regionu i 60% całkowitej zebranej kwoty, dzięki czemu Indonezja znalazła się w tym roku na czwartej co do wielkości giełdzie na świecie, ustępując jedynie Chinom, Stanom Zjednoczonym i Zjednoczonych Emiratom Arabskim.

Sektory, które zdominowały tegoroczne zestawienia, w szczególności wpisywały się w światowe trendy w kierunku zrównoważonej energii i transportu. Firmy z rynku pojazdów elektrycznych i sektorów energii odnawialnej odegrały znaczącą rolę, ponieważ kraje w coraz większym stopniu koncentrują się na osiągnięciu gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Ponadto przemysł konsumencki w dalszym ciągu wykazywał siłę dzięki rosnącej młodej klasie średniej z rosnącymi dochodami do dyspozycji.

Pomimo tych zmian spółki z Azji Południowo-Wschodniej rozważają transgraniczne IPO, kierując się oczekiwaniami lepszych wycen i zwiększonej płynności. Porównywalność branż i znajomość niektórych sektorów przez inwestorów również przyczyniają się do tej tendencji.

W skali globalnej wyzwanie polegające na utrzymaniu aktywnego rynku akcji gotówkowych utrzymuje się w miarę powrotu aktywności IPO do poziomu sprzed pandemii. Dzieje się tak częściowo dlatego, że przedsiębiorstwa decydują się na zachowanie prywatności przez dłuższy czas w złożonym krajobrazie makroekonomicznym.

W szczególności wyniki Singapuru w zakresie IPO były słabe, gdyż tylko pięć spółek weszło na giełdę Catalist i zebrało w ciągu roku 29 milionów dolarów. Odnotowano brak znaczących IPO na płytach głównych, zwłaszcza tych, które zazwyczaj dotyczą funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości (REIT) i spółek zajmujących się przejęciami specjalnego przeznaczenia (SPAC). Wysokie stopy procentowe spowodowały przesunięcie kapitału w stronę Stanów Zjednoczonych, ponieważ inwestorzy poszukują bardziej atrakcyjnych zysków.

Analitycy Deloitte wskazali, że pomimo tych wyzwań istnieje potencjał do odbicia na rynkach takich jak Filipiny, gdy stopy procentowe ustabilizują się. Obecnie jednak Filipińska Giełda Papierów Wartościowych (PSE) odnotowała skromny wkład w regionalną działalność związaną z IPO, gromadząc zaledwie 81 mln dolarów z notowań trzech spółek w 2023 r. Stanowi to zaledwie 1,47% łącznej wartości w Azji Południowo-Wschodniej i odzwierciedla szerszy trend, w którym Indonezja, Tajlandia i Malezja łącznie zabezpieczyły 5,4 miliarda dolarów, czyli 98 procent wszystkich środków zebranych w regionie w ciągu pierwszych 10,5 miesięcy tego roku.

Source: https://buystocks.co.uk/news/deloitte-reports-southeast-asias-ipos-hit-eight-year-low-indonesia-leads/