Ceny ropy rosną, a kontrakty na akcje w USA spadają po doniesieniach o eksplozjach w Iranie.
Ceny ropy naftowej wzrosły, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły w czwartkowy wieczór w następstwie doniesień o eksplozjach w mieście w zachodnim Iranie w związku z obawami przed szerszym konfliktem między Izraelem a Iranem.
Ropa West Texas Intermediate z dostawą w maju wzrosła w pewnym momencie o ponad 4%, podczas gdy czerwcowa ropa Brent, będąca międzynarodowym punktem odniesienia, wzrosła do 90 dolarów za baryłkę.
Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe spadły, kontrakty terminowe Dow Jones Industrial Average spadły o ponad 300 punktów, a kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq-100 spadły o ponad 1%.
Cena złota wzrosła aż o 1%, po czym ponownie spadła i wzrosła o 0,3%, do 2405 dolarów za uncję.
Associated Press podała, że w piątek wczesnym rankiem czasu lokalnego loty komercyjne zmieniły trasy nad zachodnim Iranem, a loty komercyjne w Teheranie zostały uziemione. Półoficjalne agencje informacyjne Fars i Tasnim twierdziły, że nad miastem Isfahan, gdzie Iran ma dużą bazę lotniczą i obiekty nuklearne, słyszano „eksplozje”.
CBS News doniosło, że izraelskie rakiety trafiły w cele w Iranie, powołując się na dwóch urzędników amerykańskich. Pojawiły się także niepotwierdzone doniesienia o eksplozjach w Iraku i Syrii, gdzie stacjonują wspierane przez Iran bojówki.
Takie posunięcie mogłoby jeszcze bardziej zaognić napięcie na Bliskim Wschodzie i zagrozić totalną wojną między Iranem a Izraelem.
Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management, napisał w czwartek wieczorem, że doniesienia o widocznym ataku „spowodowały znaczną rezygnację z ryzykownych aktywów w kierunku inwestycji w bezpieczne spółki”.
Jeśli doniesienia są dokładne, „jest oczywiste, że Izrael nie zwraca uwagi na amerykańskie żądanie deeskalacji, a teraz strach przed wymknięciem się spod kontroli eskalacji ogarnia rynki ryzyka” – napisał.
Napięcie na Bliskim Wschodzie, które zostało już podniesione przez walki w Gazie, w ciągu ostatnich kilku tygodni wzrosło jeszcze bardziej w następstwie izraelskiego nalotu na teren ambasady Iranu w Damaszku w Syrii, w wyniku którego według Iranu zginęło dwóch generałów. Iran wziął odwet w ubiegły weekend, wystrzeliwując na Izrael ponad 300 rakiet i dronów z własnego terytorium. Zdecydowana większość została zestrzelona przez Izrael i jego sojuszników, w tym USA, a zniszczenia i straty były ograniczone.
Na początku tygodnia prezydent Joe Biden nawoływał do powściągliwości po ataku, mając nadzieję na rozwiązanie napięć środkami dyplomatycznymi.