Home » News » Aktualności rynkowe: Akcje, które w weekend zyskały na wartości

Aktualności rynkowe: Akcje, które w weekend zyskały na wartości

  • Rynki akcji straciły na wartości w piątek, gdy inflacja w USA osiągnęła nowy 40-letni poziom
  • JPMorgan obniżył rekomendację dla Chevronu po tym, jak Buckle przekroczył szacunki wyników za IV kwartał
  • Pearson odrzuca propozycję przejęcia za 9,16 mld USD

Rynki akcji ucierpiały po tym, jak inflacja w USA osiągnęła rekordowy poziom

W ubiegłym tygodniu światowe rynki akcji straciły znaczne zyski po ogłoszeniu, że inflacja konsumencka w USA osiągnęła nowy 40-letni rekordowy poziom 7,9%. Oprócz inflacji, rynki akcji ucierpiały również po ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny, że przyspiesza on wycofywanie się z programu zakupu aktywów stymulujących.

Wall Street odnotowała spadek po danych o inflacji i oddała część zysków z poprzedniej sesji. Również akcje w strefie euro spadały przez większość sesji po zaskakującym komunikacie EBC.

JPMorgan obniża rekomendację dla Chevronu

Akcje Chevron Corporation (NYSE: CVX) zyskały 40% od początku roku, ale Phil Gresh z JPMorgan uważa, że jest to największa zwyżka, jaką ten gigant naftowy osiągnie przez jakiś czas. W związku z tym Gresh obniżył w piątek rekomendację dla akcji do Sprzedaj i ustalił cenę docelową na poziomie 169 USD. Jest to odważna decyzja, biorąc pod uwagę, że konflikt na linii Rosja-Ukraina doprowadził do wzrostu cen ropy do rekordowych poziomów.

Analityk uważa, że akcje Chevronu są uczciwie wyceniane na 170 USD, ale jest byczo nastawiony do konkurentów, takich jak Occidental, Imperial, Exxon, Cenovus i innych. Gresh przewiduje, że średnia cena ropy Brent w tym roku wyniesie 90 USD.

Buckle podwyższa prognozy wyników za IV kwartał

Akcje Buckle Inc. (NYSE: BKE) wzrosły o prawie 1% po tym, jak detalista odzieżowy ogłosił wyniki za IV kwartał, które pobiły szacunki. Spółka wykazała zysk netto w wysokości 83,9 mln USD, czyli 1,69 USD na akcję, w porównaniu z 65,6 mln USD, czyli 1,33 USD na akcję rok wcześniej. Sprzedaż wzrosła o 20% rok do roku do 380,9 mln USD. Analitycy prognozowali sprzedaż na poziomie 380,9 mln USD i zysk w wysokości 1,48 USD na akcję.

Sprzedaż cyfrowa wzrosła o 10,5%, a sprzedaż w sklepach porównywalnych o 20%, zgodnie z oczekiwaniami analityków.

Pearson odrzuca ofertę przejęcia o wartości 9,16 mld USD złożoną przez Apollo Global

Akcje Pearson Plc wzrosły w piątek o 20%, po tym jak spółka odrzuciła ofertę przejęcia o wartości 9,16 mld USD złożoną przez Apollo Global Management Inc. Spółka wskazała, że wycena firmy private equity na poziomie 854,2 pensów znacznie ją zaniża.

Rada nadzorcza spółki jednogłośnie odrzuciła tę propozycję. To już drugi raz, kiedy Pearson odrzuca propozycję firmy kapitałowej. W listopadzie Apollo Global zaproponował przejęcie Pearsona po cenie 800 pensów za akcję.