Home » News » Akcje Tesli spadają o ponad 8% po raporcie o dostawach za trzeci kwartał

Akcje Tesli spadają o ponad 8% po raporcie o dostawach za trzeci kwartał

Akcje Tesla Inc (NASDAQ: TSLA) zamknęły się w poniedziałek o ponad 8% po tym, jak producent pojazdów elektrycznych opublikował w niedzielę dane o produkcji i dostawach za trzeci kwartał, które nie były zgodne z szacunkami analityków.

Tesla odnotowała łącznie 343 000 dostaw i 365 000 pojazdów wyprodukowanych w ciągu kwartału, co nie spełniło oczekiwań analityków dotyczących 364 660 dostarczonych pojazdów, zgodnie z szacunkami opracowanymi przez Street Account należące do FactSet. Dostawy są najbliższym przybliżeniem sprzedaży zgłaszanej przez Teslę.

Całkowita produkcja wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem 2022 roku, kiedy firma podała, że wyprodukowała 258 580 samochodów. Tesla wyprodukowała 19,935 jej droższych pojazdów Model S i X oraz 345.988 jej bardziej popularnych modeli 3 i Y w trzecim kwartale, zgodnie z raportem.

Tesla zmagała się z rosnącymi trudnościami w nowych fabrykach w Niemczech i Teksasie, obrotem kadry zarządzającej i gwałtownie rosnącymi cenami towarów w trzecim kwartale 2022 roku.

Tesli AI Day w piątek również niewiele zrobił, aby poprawić krótkoterminowe perspektywy firmy. Podczas gdy uparty analitycy postrzegali Tesla Bot jako projekt z potencjałem, niektórzy znawcy branży sztucznej inteligencji i robotyki szydzili z wczesnego prototypu, ceny i osi czasu, które pracownicy Muska i Tesli zaprezentowali w piątek. Osoby z branży sztucznej inteligencji i robotyki były w większości sceptyczne. Profesor NYU Gary Marcus, który wcześniej założył Robust AI i Geometric Intelligence, nazwał demonstrację robota Tesla podczas AI Day „nieoptymalną”.

Analitycy z Wall Street byli podzieleni w sprawie raportu producenta pojazdów elektrycznych, a spadająca cena akcji sugeruje, że inwestorzy martwią się liczbą dostaw.

Analityk Goldman Sachs utrzymał ocenę kupna Tesli i powiedział, że firma nadal będzie czerpać korzyści z długoterminowego przejścia na pojazdy elektryczne, podczas gdy analityk JPMorgan utrzymał niedoważoną ocenę Tesli, twierdząc, że chybione zyski były zgodne z oczekiwaniami firmy.

Dyrektor Zarządzający Cowena ds. Energii, Zrównoważonego Rozwoju i Mobilności, Jeffrey Osborne, napisał w nocie po raporcie o dostawach za III kwartał: „Tesla ma wystarczającą ilość gotówki i podjęła znaczącą globalną ekspansję produkcyjną z zakładami w Chinach, Berlinie i Austin w Teksasie. dwa ostatnie zbliżają się do pełnej rampy. Podczas gdy konkurencja w przestrzeni pojazdów elektrycznych wciąż się zaostrza, koncentracja Tesli na wydajności elektrycznej i inwestycjach w technologię akumulatorów prawdopodobnie utrudnia ich ściganie w krótkim okresie”. Cowen ma ocenę „wydajności rynkowej” akcji Tesli i cenę docelową 244 USD za akcję.

Starszy analityk ds. badań AB Bernstein, Toni Sacconaghi, napisał w notatce po raporcie o dostawach, że uważa, że zdolność Tesli do osiągnięcia zakładanego zakresu 50% wzrostu dostaw w roku podatkowym 2022 wydaje się teraz „nieprawdopodobna”. Napisał: „Tesla przypisał niedobór dostarczonych jednostek zwiększeniu liczby samochodów w tranzycie pod koniec trzeciego kwartału oraz wyzwaniom zapewniającym zdolność transportową pojazdów i przy rozsądnych kosztach”, ale zauważył, że produkcja pojazdów opóźniła się w stosunku do oczekiwań analityków. szacunki jego firmy.

Mimo to firma spodziewa się, że w drugiej połowie roku marże spółki będą wyglądać dobrze.

Bernstein ma „gorszą” ocenę akcji Tesli i cenę docelową 150 USD za akcję.

Analityk badawczy Deutsche Bank, Emmanuel Rosner, był ogólnie bardziej uparty Teslą i napisał w notatce, że firma widzi potencjał koncepcji humanoidalnego robota Tesli, zwanego Optimus, mimo że pokazała tylko „wstępną” wersję pierwszej generacji podczas wydarzenia rekrutacyjnego AI Day w piątek wieczorem w zeszłym tygodniu. Zauważył również, że Tesla kontynuuje prace nad technologią autonomicznej jazdy i superkomputerem o nazwie Dojo dla sztucznej inteligencji.

Napisał: „Pozostaje wiele wyzwań związanych z wydajnością systemu, nad którym pracuje zespół (takich jak wybór pasa ruchu i skręcanie w lewo), ale nadal dobrze rozwija się w kierunku jego celów, jakimi są rozmieszczenie w całej flocie Tesli w Ameryce Północnej przez koniec roku.”

Firma utrzymuje docelową cenę 400 USD za akcję i postrzega Teslę jako „jedną z najbardziej atrakcyjnych historii w sektorze motoryzacyjnym”.

Tesla planuje zgłosić swoje zarobki za trzeci kwartał 19 października 2022 r.