Akcje Tesli gwałtownie wzrosły o 13 procent po ogłoszeniu szybszego wprowadzenia na rynek „tańszych” modeli.
Akcje Tesli (NASDAQ: TSLA) wzrosły o ponad 13 procent w notowaniach poza godzinami pracy, co oznacza znaczne odbicie od najniższego poziomu od 15 miesięcy.
Wzrost ten nastąpił wkrótce po ogłoszeniu przez producenta samochodów elektrycznych planów przyspieszenia wypuszczenia na rynek tańszych modeli pojazdów.
Pomimo pozytywnej reakcji rynku, Tesla odnotowała w marcu zauważalny 9-procentowy spadek przychodów rok do roku. Spadek ten oznacza pierwszy spadek przychodów firmy od kwartału związanego z pandemią COVID-19 w 2020 r. i najbardziej znaczący spadek od 2012 r.
„1Q miał coś dla każdego. Wyniki nie były tak złe, jak wielu się obawiało, pozostają jednak pytania dotyczące krótkoterminowego wzrostu/rentowności. FCF słabszy niż się obawiano (inwentarz, nakłady inwestycyjne na sztuczną inteligencję). Przyspieszone wprowadzanie nowych produktów (na istniejących liniach) i szczegółowe informacje na temat aplikacji do transportu pasażerów były nieoczekiwanymi funkcjami” – powiedział Adam Jonas, analityk akcji w Morgan Stanley.
W zgłoszeniu złożonym we wtorek Tesla ujawniła swoją strategię rewizji przyszłej gamy pojazdów, której celem jest przyspieszenie wprowadzenia nowych modeli przed wcześniej zaplanowanym rozpoczęciem produkcji w drugiej połowie 2025 roku.
Te tańsze pojazdy, które pierwotnie miały kosztować 25 000 dolarów, zostaną zintegrowane z istniejącymi liniami produkcyjnymi Tesli. Nadrzędnym celem firmy jest zwiększenie produkcji o 50 procent w porównaniu do poziomu z 2023 roku przed inwestycją w nowe linie produkcyjne.
Za kwartał kończący się w marcu Tesla odnotowała przychody w wysokości 21,3 miliarda dolarów, w porównaniu z 23,33 miliardami dolarów rok wcześniej. Jak podaje Reuters, liczba ta jest niższa od średnich szacunkowych przychodów analityków na poziomie 22,15 miliarda dolarów.
Co więcej, średni przychód na pojazd dostarczony w tym kwartale spadł o prawie 5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 44 926 dolarów na pojazd. Spadek ten odzwierciedla wpływ bieżących dostosowań cen wprowadzanych przez Teslę.
Wolumeny produkcji również odnotowały sekwencyjny spadek, co przypisuje się wczesnej fazie rozwoju Modelu 3 w fabryce we Fremont, zamknięciom fabryk w Berlinie i planowanym przestojom w Chinach.
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, odniósł się do niedawnych redukcji zatrudnienia w firmie, określając je jako niezbędne do celów restrukturyzacji w ramach przygotowań do kolejnej fazy wzrostu. Oczekuje się, że zwolnienia te przyniosą Tesli roczne oszczędności rzędu 1 miliarda dolarów.
„Pierwsze wrażenie jest dla nas takie, że dyrektor generalny Musk uspokaja rynek, przyspieszając wprowadzanie nowych produktów na drugą połowę 2025 r., wykorzystując w ten sposób istniejące moce produkcyjne (3 mln), chociaż sformułowania oparte na prognozach zwiększają ryzyko kompromisów w sprawie produktu w celu przyspieszenia wprowadzenia na rynek” – powiedział Philippe Houchois, Equity Analityk w Jefferies.
„Jednocześnie zaangażowanie w robotaxi jest niezachwiane, wciąż nie zapewniając jasności co do ram czasowych i modelu biznesowego. Tymczasem komentarze podczas apelu dotyczące +5-krotnego wzrostu przychodów i zmniejszenia zapasów w II kwartale napawają optymizmem.”