Akcje Tesla nadal spadają po masowych zwolnieniach, a ich kapitalizacja rynkowa spada poniżej 500 miliardów dolarów.
Akcje Tesla we wtorek kontynuowały wielomiesięczny spadek po masowych zwolnieniach, które przetoczyły się przez spółkę w Teksasie i rezygnacji kadry kierowniczej.
Akcje spadły o prawie 5% podczas wtorkowych notowań, po czym odbiły do około 2,6% spadku od 12:30 ET. We wtorek jego wycena na krótko spadła poniżej 500 miliardów dolarów, po czym ponownie wzrosła do około 500,71 miliardów dolarów. Kapitalizacja rynkowa Tesli nie spadła poniżej 500 miliardów dolarów od końca kwietnia 2023 roku.
Akcje Tesli spadły jak dotąd w 2024 r. o ponad 36%, co czyni Teslę jednym z najgorszych wyników w indeksie S&P 500, ustępując jedynie Boeing i firmie ubezpieczeniowej Globe Life – tej ostatniej, która jest celem krótkich sprzedaży i spadła o 54 %. Stracił wartość rynkową o ponad 290 miliardów dolarów.
Akcje Tesli spadły w tym tygodniu po tym, jak dyrektor generalny Elon Musk wysłał późnym wieczorem w niedzielę około 140 000 pracowników firmy notatkę informującą ich o zwolnieniach. Z dokumentów wynika, że „ponad 10%” pracowników – czyli co najmniej 14 000 osób – straciło pracę.
Zwolnienia mają miejsce po fatalnym pierwszym kwartale fiskalnym, w którym producent pojazdów elektrycznych znacznie odbiegał od oczekiwań sprzedażowych Wall Street. Musk przytoczył „duplikację ról i funkcji zawodowych w niektórych obszarach”, która pojawiła się, gdy producent pojazdów elektrycznych rozszerzył swoją działalność na Stany Zjednoczone, Europę i Azję.
„Nie ma niczego, czego nienawidzę bardziej, ale trzeba to zrobić” – dodał w notatce. „Dzięki temu będziemy szczupli, innowacyjni i głodni kolejnej fazy wzrostu”.
Dwóch najważniejszych i najbardziej znanych dyrektorów Tesli złożyło rezygnację w niedzielę przed zwolnieniami; Andrew Baglino, starszy wiceprezes Tesli ds. inżynierii energetycznej i układów napędowych, oraz Rohan Patel, wiceprezes Tesli ds. polityki publicznej i rozwoju biznesu.
Baglino, który dołączył do Tesli w 2006 roku i pracował nad oryginalnym elektrycznym Roadsterem, kierował wieloma produktami inżynieryjnymi w Tesli, w tym fabryką katod w Austin w Teksasie oraz produkcją 4680 ogniw akumulatorowych. Szef działu materiałów i produkcji katod w Tesli, Anthony Thurston, został zwolniony.
Obydwa projekty są opóźnione w stosunku do harmonogramu, a plan fabryki katod to „finansowa czarna dziura” – poinformował Elektrek, powołując się na osobę zaznajomioną z tą sprawą. Fabryka ma dostarczać Tesli przetworzoną katodę do montażu ogniw akumulatorowych w Gigafactory Texas.
W poniedziałek firma Electrek potwierdziła wcześniejszy raport Reutersa, z którego wynikało, że Tesla odłożyła na półkę plany dotyczące niedrogiego samochodu elektrycznego na rzecz całkowitego wprowadzenia pojazdów autonomicznych. Musk zarzucił Reutersowi, że „kłamał”, nawet ogłaszając datę zaprezentowania robotaxi Tesli na 8 sierpnia.
Electrek podaje, że plany Tesli dotyczące rozszerzenia Giga Texas na potrzeby pracy nad nowym pojazdem elektrycznym zostały całkowicie odrzucone, a wielu pracowników zaangażowanych w projekt zostało zwolnionych. Tesla przeniosła zasoby, aby skupić się na programie samochodów autonomicznych i zamierza zbudować nowe centrum danych w ramach ciągłej rozbudowy fabryki w Teksasie, która ma zostać uruchomiona do 20 sierpnia.
Oczekuje się, że plan ekspansji będzie musiał stawić czoła wyzwaniom logistycznym i środowiskowym. Electrek donosi, że kilka osób zaangażowanych w projekt – w tym Amir Mirshahi, szef infrastruktury fabryki – zostało zwolnionych.