Akcje europejskie przeżywają najgorszy dzień od ponad 6 tygodni w związku z utrzymującymi się wahaniami stóp procentowych.
Akcje europejskie spadły w środę w odpowiedzi na obawy, że światowe stopy procentowe pozostaną podwyższone w związku z dłuższym okresem wzrostu rentowności obligacji, a nowe dowody utrzymującej się wysokiej inflacji w największej gospodarce regionu tylko pogłębiają te obawy.
Paneuropejski indeks STOXX 600 zamknął się o 1,1% spadkiem, osiągając trzytygodniowe minimum, odnotowując największy jednodniowy spadek od 16 kwietnia.
Na wszystkich głównych giełdach w regionie doszło do gwałtownych spadków, przy czym czołowe straty miał francuski indeks CAC 40 i włoski FTSE MIB, po około 1,5% spadku każdy.
Rentowność 10-letniego Bunda, uznawanego za europejski benchmark, wzrosła do najwyższego poziomu od ponad sześciu miesięcy i ostatecznie wyniosła 2,685% po
Inflacja w Niemczech wzrosła w maju nieco bardziej niż prognozowano, do 2,8%.
„W ciągu ostatnich kilku tygodni można było zaobserwować, że narracja „wyżej na dłużej” w zakresie stóp procentowych wróciła na pierwszy plan” – powiedział Dan Boardman-Weston, dyrektor generalny i dyrektor ds. inwestycji w BRI Wealth Management.
Obawy, że główne banki centralne utrzymają podwyższone stopy procentowe na dłużej, panowały na rynkach światowych, gdy rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od czterech tygodni, przy jednoczesnym spadku cen akcji na Wall Street.
Jednak uczestnicy rynku pieniężnego widzą niemal 90% szans, że Europejski Bank Centralny (EBC) rozpocznie w przyszłym tygodniu cykl łagodzenia polityki pieniężnej, zgodnie z narzędziem prawdopodobieństwa stóp procentowych LSEG.
„W ciągu ostatnich miesięcy lub dwóch rynki miały stosunkowo dobry wzrost, więc (również) widać niewielką realizację zysków” – powiedział Boardman-Weston z BRI Wealth Management.
Indeks STOXX 600 spadł o ponad 2% z rekordowych poziomów odnotowanych wcześniej w maju, po tym jak zwyżka napędzana nadziejami na złagodzenie globalnej polityki pieniężnej w najbliższej przyszłości wydawała się wygasnąć.
Wszystkie główne sektory STOXX 600 odnotowały straty, a podstawowe zasoby i usługi użyteczności publicznej należą do najgorszych, ze spadkiem po około 2% każdy.
Patrząc w przyszłość, na radarze inwestorów znajdzie się indeks cen amerykańskich wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), którego publikacja będzie miała miejsce w piątek, wraz z odczytem inflacji w strefie euro.
Wśród akcji poszczególnych spółek akcje Anglo American spadły o 3,1% po tym, jak BHP Group oświadczyła, że nie zamierza składać formalnej oferty spółce, odchodząc od umowy przejęcia o wartości 49 miliardów dolarów po tym, jak Anglo American odmówiła przedłużenia terminu składania ofert.
Jak wynika z dokumentu, do którego ma dostęp Reuters, włoski bank Monte dei Paschi di Siena spadł o 5,4% po tym, jak sędzia zwrócił się do mediolańskich prokuratorów o zbadanie domniemanych oszustw związanych z ratowaniem banku w 2017 roku.
Z drugiej strony, spółka matka Royal Mail, International Distributions Services, wzrosła o 4,3%, po tym jak zgodziła się na formalną ofertę przejęcia o wartości 3,57 miliarda funtów (4,55 miliarda dolarów) złożoną przez czeskiego miliardera Daniela Kretinsky’ego.