HomeNews5 wydarzeń, które wpłyną na rynek akcji w przyszłym tygodniu

5 wydarzeń, które wpłyną na rynek akcji w przyszłym tygodniu

Mircea Vasiu

Nadchodzący tydzień jest pełen wydarzeń, które potencjalnie mogą wpłynąć na rynek. Od konfliktu między Ukrainą a Rosją do protokołu Fed – oto, o czym powinni pamiętać inwestorzy na rynku akcji.

Przyszły tydzień jest pełen ważnych wydarzeń, które mogą poruszyć rynki finansowe. Zwłaszcza rynek akcji jest narażony na wzrost zmienności.

Zarówno wydarzenia geopolityczne, jak i gospodarcze są pilnie obserwowane. Inwestorzy są świadomi znaczenia wydarzeń geopolitycznych, ponieważ w zeszły piątek, gdy do końca tygodnia handlowego pozostało kilka godzin, wiadomość o zbliżającej się inwazji Rosji na Ukrainę wywołała masową reakcję risk-off.

Poza geopolityką, oto co jeszcze będzie się działo w nadchodzącym tygodniu:

  • Nadzwyczajne spotkanie Fed
  • Wywiad Bullarda z Fed dla CNN
  • CPI Wielkiej Brytanii i Kanady
  • Sprzedaż detaliczna w USA

Napięcie na linii Ukraina-Rosja

Napięcie na linii Ukraina – Rosja osiągnęło ostatnio nowy poziom. Działania dyplomatyczne nie doprowadziły do wypracowania wspólnego rozwiązania, dlatego poprzedni tydzień handlowy zakończył się ostrzeżeniem wywiadu USA, że inwazja Rosji na Ukrainę jest realna.

W konsekwencji, amerykański rynek akcji wyprzedał się, co natychmiast wywołało ruch odwrotu od ryzyka na rynkach finansowych.

Nadzwyczajne spotkanie Fed

W poniedziałek Fed i członek FOMC Bullard mają udzielić wywiadu dla CNN na temat polityki monetarnej. To właśnie ten członek zszokował rynki w zeszłym tygodniu stwierdzając, że podwyżka stóp o 50 pb nie powinna być dyskontowana w marcu, a 100 pb do czerwca nie jest wykluczona.

Wywiad Bullarda z Fed dla CNN

Jeszcze w poniedziałek członek Fed i FOMC Bullard ma udzielić wywiadu dla CNN na temat polityki pieniężnej. To jeden z członków, który zaszokował rynki w zeszłym tygodniu, stwierdzając, że podwyżki stóp o 50 pb nie należy dyskontować w marcu i że 100 pb do czerwca nie jest wykluczone.

CPI Wielkiej Brytanii i Kanadzie

W nadchodzącym tygodniu poznamy dane o inflacji w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Trend obserwowany w USA będzie prawdopodobnie podobny również w tych dwóch krajach, jako że największa gospodarka świata eksportuje inflację do swoich partnerów handlowych.

Wyższa niż oczekiwana inflacja może wpłynąć zarówno na rynek brytyjski, jak i kanadyjski.

Sprzedaż detaliczna w USA

W środę dane o sprzedaży detalicznej w USA za styczeń powiedzą nam, jak kształtuje się sytuacja amerykańskiego konsumenta. Rynek oczekuje, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 1,8% M/M.