HomeNews4 wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na indeks FTSE 100

4 wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na indeks FTSE 100

Mircea Vasiu

FTSE 100 po raz kolejny odbił się od horyzontalnego wsparcia, gdyż pojawili się kupujący. Oto 4 wydarzenia gospodarcze w tym tygodniu, które mogą wysłać brytyjskie akcje na nowe szczyty.

Rozpoczął się ważny tydzień dla brytyjskich inwestorów, przynajmniej sądząc po wielu zaplanowanych wydarzeniach gospodarczych. FTSE 100, główny indeks brytyjskiego rynku akcji, odbił się ostatnio od wsparcia horyzontalnego i obecnie grozi mu nowy szczyt.

Jakie zatem wydarzenia gospodarcze mogą pchnąć indeks FTSE 100 wyżej? W tym tygodniu warto wziąć pod uwagę cztery z nich: brytyjski wskaźnik CPI, przemówienie prezesa BOE, publikację rocznego budżetu oraz sprzedaż detaliczną.

CPI w Wielkiej Brytanii

W środę zostaną opublikowane dane o inflacji CPI w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że inflacja w Wielkiej Brytanii wyniesie 6% rok do roku, a wszelkie odchylenia od tej prognozy mogą wywołać gwałtowne ruchy na FTSE 100.

Inflacja jest ostatnio gorącym tematem, ponieważ pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen towarów i usług. Z tego powodu banki centralne zaczęły zaostrzać politykę pieniężną.

Bank Anglii już teraz utrzymuje stopę bankową na poziomie 0,75%, obawiając się, że w przyszłości inflacja będzie jeszcze wyższa. Z punktu widzenia rynku akcji rosnąca inflacja powinna jednak pobudzić akcje, jeżeli podwyżki stóp nie będą w stanie nadążyć za tempem inflacji.

Przemówienie prezesa BOE

Tego samego dnia prezes Banku Anglii (BOE) Andrew Bailey weźmie udział w wirtualnym panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Jak zawsze, gdy przemawia prezes, brytyjskie akcje są w ruchu.

Publikacja rocznego budżetu

Jednym z głównych raportów ekonomicznych publikowanych w kraju jest publikacja rocznego budżetu. Chociaż nie ma ustalonej daty jego wydania, oczekuje się, że ukaże się on w tym tygodniu.

Zawiera on ważne dane ekonomiczne i prognozy dotyczące wydatków i dochodów w Wielkiej Brytanii, a także planowanych inwestycji i celów finansowych.

Sprzedaż detaliczna w lutym

Wreszcie, w piątek, oczekuje się, że lutowa sprzedaż detaliczna wykaże wzrost o 0,6% w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż detaliczna pokazuje wzorce wydatków konsumenckich i dostarcza wskazówek na temat ogólnej aktywności gospodarczej.

Ogólnie rzecz biorąc, akcje brytyjskie są dobrze sprzedawane, a ostatnie odbicie dodatkowo podtrzymuje bycze nastawienie. W związku z tym nie należy dyskontować próby osiągnięcia nowych szczytów.