4 powody, dlaczego akcje amerykańskie pozostają w cenie
Akcje w USA pozostają w dobrej kondycji mimo wielu powodów do niepokoju. Jak to się stało, że akcje nie spadły gwałtownie?
Akcje amerykańskie gwałtownie odbiły się od najniższych poziomów z 2022 r. i odrobiły większość strat. Wczoraj straty roczne indeksu S&P 500 wyniosły tylko -5,6%, Nasdaq 100 -10,6%, a Russell 2000 -7,4%.
Co zatem sprawia, że akcje są nadal w cenie? Oto cztery powody, dla których inwestorzy nadal kupują akcje:
- Realne stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie
- Inflacja rośnie znacznie szybciej niż podwyżki stóp przez Fed
- QT jest tym razem inne
- Ten cykl też jest inny
Realne stopy procentowe są rekordowo niskie
Realna stopa procentowa to różnica między stopą funduszy federalnych a stopą inflacji. Mimo że Fed w zeszłym tygodniu podniósł stopę funduszy, realne stopy procentowe są rekordowo niskie.
W związku z tym, choć bank centralny rozpoczął cykl zacieśniania, minie trochę czasu, zanim podwyżki stóp przełożą się na gospodarkę. W międzyczasie warunki pozostają bardziej niż akomodacyjne.
Inflacja rośnie znacznie szybciej niż Fed zacieśnia politykę pieniężną
Fed podwyższył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, ale inflacja rośnie w szybszym tempie. W lutym roczna inflacja wyniosła 7,9%, co jest najwyższym poziomem od ponad czterech dekad.
Przy takim tempie istnieje ryzyko, że marcowy komunikat pokaże znacznie większy wzrost inflacji niż podwyżka stóp dokonana przez Fed. W związku z tym kolejny wzrost cen aktywów powinien dodatkowo wesprzeć wzrost cen akcji.
Tym razem zacieśnianie ilościowe jest inne
Akcje znane są z rajdów podczas luzowania ilościowego, kiedy bilans rozszerza się. Teraz Fed ogłosił koniec luzowania ilościowego i zacznie zmniejszać wielkość swojego bilansu – tzw. zacieśnianie ilościowe.
Czy należy się spodziewać, że proces ten zaszkodzi akcjom?
Niekoniecznie. Jeżeli Skarb Państwa sięgnie po te pieniądze, emitując nowe bony, zacieśnienie ilościowe zostanie zneutralizowane.
Ten cykl jest inny
Obligacje i towary zachowują się w różny sposób, podobnie jak rynek walutowy. Na przykład japoński jen, od dawna znany jako bezpieczna waluta, został agresywnie sprzedany po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej.
W związku z tym kluczem do dalszych działań jest zachowanie otwartego umysłu. Jedno jest pewne – mimo rosnącej niepewności amerykańskie rynki akcji pozostają dobrze wycenione.