HomeNews3 najlepsze ETF-y najbardziej reagujące na inwazję Rosji na Ukrainę

3 najlepsze ETF-y najbardziej reagujące na inwazję Rosji na Ukrainę

Mircea Vasiu

ETF-y z ekspozycją na Rosję i rynki energetyczne najbardziej zareagują na wojnę na Ukrainie. Oto trzy nazwy, które warto obserwować: VanEck Russia ETF (RSX), iShares MSCI Russia ETF (ERUS) oraz Energy Select Sector SPDR Fund (XLE).

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała na rynkach finansowych ucieczkę w bezpieczne miejsca. W związku z tym światowe rynki akcji spadały, a inwestorzy zmieniali równowagę swoich portfeli, późno reagując na rozwój wydarzeń.

Jednak nie tylko zachodnie rynki akcji ucierpiały. Rosyjska dosłownie załamała się o -49% na wieść o tym, że kraj ten najechał swojego sąsiada. W 1989 r. tylko rynek Sri Lanki spadł bardziej w ciągu jednej sesji.

Podczas gdy niewielu inwestorów indywidualnych inwestowało bezpośrednio w rosyjski rynek akcji, niektóre fundusze ETF (Exchange Traded Funds) miały na niego bezpośrednią ekspozycję. Oto trzy najlepsze ETF-y, które mogą najbardziej zareagować na rosyjską inwazję na Ukrainę: VanEck Russia ETF (RSX), iShares MSCI Russia ETF (ERUS) i Energy Select Sector SPDR Fund (XLE).

VanEck Russia ETF (RSX)

VanEck Russia ETF jest pierwszym rosyjskim funduszem ETF na rynku. Inwestuje on w rosyjskie spółki poprzez ADR-y (American Depository Receipts) i posiada ekspozycję na kilka największych rosyjskich przedsiębiorstw, takich jak Norilsk Nickel, Sberbank czy Lukoil.

RSX spadł o ponad -20% w ciągu dnia, ponieważ niektóre z jego spółek dosłownie się pogrążyły. Tak było w przypadku Sberbanku, który spadł o ponad -70% w ciągu dnia.

iShares MSCI Russia ETF (ERUS)

ERUS jest ważonym kapitalizacją rynkową funduszem ETF skupiającym się na akcjach rosyjskich. Nie jest zaskoczeniem, że jego wartość spadła o ponad -18% w ciągu dnia, ponieważ niektóre z jego składników mocno ucierpiały.

Gazprom, Lukoil i Sberbank są trzema największymi udziałowcami funduszu.

Energy Select Sector SPDR Fund (XLE)

Ceny ropy naftowej skoczyły na wieść o inwazji Rosji. Na przykład cena ropy WTI po raz pierwszy od 2014 r. przekroczyła 100 USD za baryłkę.

Jednak główni producenci ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, tacy jak Exxon Mobil i Chevron, odnotowują w tym dniu spadki, mimo ruchów na rynkach ropy naftowej. Ponieważ Exxon Mobil i Chevron to dwa największe udziały w XLE (po ponad 20%), ETF ten odnotował w tym dniu spadek o ok. 2%.