HomeNews3 najlepsze akcje rynku litu i baterii, które warto kupić

3 najlepsze akcje rynku litu i baterii, które warto kupić

Mircea Vasiu

Na całym świecie rośnie popularność pojazdów elektrycznych, co prowadzi do dużego popytu na lit i baterie. Jakie są więc najlepsze akcje litu i baterii do kupienia?

Pandemia COVID-19, a obecnie wojna rosyjsko-ukraińska doprowadziły do zakłóceń w łańcuchu dostaw, które nadal mają wpływ na gospodarkę światową. Ponadto, pilne i bezprecedensowe działania podjęte przez rządy na całym świecie doprowadziły do opóźnień w realizacji planów osiągnięcia celów ekologicznych.

Plany są jednak realizowane, a większość rozwiniętych gospodarek wyznaczyła sobie ambitne cele osiągnięcia zerowej emisji netto w nadchodzących dziesięcioleciach. Dostępne są fundusze i ogłoszono różne działania mające na celu zachęcenie ludności do przejścia na pojazdy elektryczne (EV).

Lit ma wiele zastosowań przemysłowych, ale największy potencjał widziany jest na rynku baterii. Ponieważ każdy pojazd elektryczny potrzebuje baterii, jakie są najlepsze akcje litu i baterii do kupienia w miarę wzrostu popularności pojazdów elektrycznych?

Albemarle Corporation

Albemarle Corporation (NYSE:ALB) to amerykańska firma z branży chemii specjalistycznej. Założona w 1887 roku, posiada dedykowany segment litu, który oferuje wodorotlenek i chlorek litu oraz inne produkty na bazie litu wykorzystywane w przemyśle EV.

Albemarle jest spółką wypłacającą dywidendę z 5-letnią stopą wzrostu wynoszącą 5,04%. Ponadto spółka ta zwiększała roczną dywidendę w ciągu ostatnich 27 lat z rzędu.

Cena akcji osiągnęła szczyt w listopadzie ubiegłego roku i od tego czasu znajduje się w odwrocie. Niemniej jednak, seria wyższych maksimów i niższych minimów pozostaje nienaruszona, a zatem utrzymuje się bycze nastawienie.

Tesla

Tesla (NASDAQ:TSLA) nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ jej marka zyskała uznanie na całym świecie. Rozwinęła się w firmę zatrudniającą około 100 000 osób, która produkuje również akumulatory do samochodów elektrycznych.

Cena akcji spadła z poziomu powyżej 1000 dolarów po tym, jak Elon Musk, dyrektor generalny firmy, sprzedał część swoich akcji, aby zebrać fundusze na zapłacenie podatków. Mimo to firma jest wyceniana na 822 mld dolarów, a jej wartość przedsiębiorstwa wynosi 814,59 mld dolarów.

PPG Industries

PPG Industries (NYSE:PPG) to amerykańska firma z branży chemii specjalistycznej z siedzibą w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. Produkuje wiele wyrobów, m.in. separatory do akumulatorów, i jest jedną z amerykańskich spółek, które zwiększyły swoją roczną dywidendę w ciągu ostatnich 49 lat.

Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 1,94%, a wskaźnik wypłaty 33,38%. Ponadto, w ciągu ostatnich pięciu lat PPG Industries zwiększyła dywidendę o 7,62%.