Europejskie giełdy spadają, uwaga skupia się na banku centralnym; Commerzbank notuje załamanie.
Europejskie giełdy spadły w czwartek, odczuwając skutki niedawnej realizacji zysków przez inwestorów analizujących decyzje dotyczące polityki pieniężnej podejmowane przez szereg europejskich banków centralnych.
O godzinie 06:40 czasu wschodniego (10:40 czasu GMT) indeks DAX w Niemczech spadł o 1,9%, CAC 40 we Francji stracił 1,3%, a FTSE 100 w Wielkiej Brytanii stracił 0,4%.
Banki centralne w centrum uwagi
Europejskie akcje spadały w czwartek, a paneuropejski indeks Stoxx 600 jest na dobrej drodze do przerwania swojej czterosesyjnej passy wzrostów, a inwestorzy przejmują się prognozami Rezerwy Federalnej dotyczącymi wysokiej inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego po tym, jak amerykański bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie na ostatnim posiedzeniu w środę.
Rezerwa Federalna zasugerowała również, że w dalszej części roku prawdopodobne są obniżki o dwa kwartały punktu procentowego, pomimo niepewności związanej z polityką handlową prezydenta USA Donalda Trumpa.
W Europie szwedzki bank centralny, Riksbank, zgodnie z oczekiwaniami z czwartku utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie 2,25%, natomiast Szwajcarski Bank Narodowy obniżył stopę procentową o 25 punktów bazowych z 0,5% do 0,25%.
Bank Anglii ma utrzymać stopę bazową na poziomie 4,5%, ponieważ decydenci muszą radzić sobie z rosnącą inflacją, a także z niepewnością gospodarczą wywołaną przez cła wprowadzone przez administrację Trumpa i nadchodzące podwyżki podatków.
Commerzbank spada
W sektorze korporacyjnym akcje Commerzbanku (ETR: CBKG) spadły o ponad 5% po tym, jak dyrektor generalna Bettina Orlopp stwierdziła, że pożyczkodawca nie prowadził rozmów z UniCredit (BIT: CRDI) od czasu, gdy w zeszłym tygodniu uzyskał zgodę Europejskiego Banku Centralnego na objęcie udziałów wynoszących nieco poniżej 30%.
Akcje RWE (ETR: RWEG) spadły o prawie 4% po tym, jak niemiecka firma energetyczna poinformowała o wyższych od oczekiwanych zyskach w 2024 r., ale w obliczu bardziej niepewnego klimatu inwestycyjnego ogłosiła plany zaostrzenia selekcji projektów, zwiększenia wymagań dotyczących zwrotu i ograniczenia planowanych inwestycji do 2030 r.
Akcje spółki Sodexo (EPA: EXHO) spadły o 20% po tym, jak francuski dostawca żywności obniżył swoje prognozy na 2025 r., powołując się na wolniejszy niż oczekiwano wzrost organiczny w Ameryce Północnej.
Akcje spółki Hapag Lloyd (ETR: HLAG) spadły o 7% po tym, jak niemiecki przewoźnik kontenerowy poinformował o spadku zysku netto za rok 2024 o prawie 19% i zaproponował znaczne obniżenie dywidendy, powołując się na niższe dochody odsetkowe i wyższe koszty podatkowe.
Akcje spółki Deutz (ETR: DEZG) spadły o 15% po tym, jak skorygowane zyski niemieckiego producenta silników zmniejszyły się prawie o połowę na skutek słabej sytuacji gospodarczej i niższego wolumenu produkcji w segmencie silników wysokoprężnych i gazowych.
Ropa naftowa stabilna po zapasach w USA
Ceny ropy naftowej nieznacznie spadły w czwartek po odnotowaniu wzrostu w poprzedniej sesji na skutek sygnałów dużego popytu w USA, największym konsumencie paliwa na świecie.
O godz. 06:40 czasu wschodniego cena ropy Brent spadła o 0,1% do 70,68 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy West Texas Intermediate potaniała o 0,2% do 66,81 dolarów za baryłkę.
Ceny ropy naftowej odnotowują odbicie po tym, jak w marcu spadły do najniższego poziomu od ponad trzech lat z powodu obaw o słaby popyt, amerykańskie cła handlowe i rosnącą podaż.
Dane rządu USA, opublikowane w środę, wykazały, że zapasy ropy naftowej wzrosły bardziej niż oczekiwano w ubiegłym tygodniu. Jednak zapasy destylatów odnotowały nieoczekiwany, nadmierny spadek, znacznie przewyższający wzrosty w szerszych zapasach i zapasach paliw.
Wycofanie destylatów rozbudziło nadzieję, że popyt na paliwa w USA pozostanie wysoki, pomimo oznak spowolnienia gospodarczego.
Source: https://buystocks.co.uk/news/european-stocks-slip-with-central-bank-in-focus-commerzbank-slumps/