Home » News » Shein ma złożyć wniosek o wniesienie spółki na giełdę w Wielkiej Brytanii o wartości 50 miliardów funtów – raporty.

Shein ma złożyć wniosek o wniesienie spółki na giełdę w Wielkiej Brytanii o wartości 50 miliardów funtów – raporty.

News Team

Według raportów internetowa firma Shein, zajmująca się szybką modą, planuje złożyć dokumenty potrzebne do potencjalnego notowania akcji w Londynie jeszcze w tym tygodniu.

Pierwsza oferta publiczna (IPO) może wycenić spółkę na około 66 miliardów dolarów (51,7 miliarda funtów).

Firma, która została założona w Chinach, a obecnie ma siedzibę w Singapurze, zintensyfikowała przygotowania do sprzedaży akcji w Wielkiej Brytanii po napotkaniu przeszkód regulacyjnych i intensywnej kontroli w USA.

Rzecznik Sheina odmówił komentarza w tej sprawie.

Shein był w przeszłości powiązany z nieetycznymi praktykami biznesowymi, w tym z zarzutami dotyczącymi pracy przymusowej.

Poufne zgłoszenie do brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego mogłoby położyć podwaliny pod dużą sprzedaż akcji na londyńskiej giełdzie.

Choć może to nastąpić w tym tygodniu, Sky News, które jako pierwsze poinformowało o tej historii, twierdzi, że może zostać przesunięte na później w czerwcu.

„To może być ważna wiadomość dla londyńskiej giełdy – w tym roku nie odbyło się zbyt wiele IPO” – powiedziała programowi BBC Today Colleen McHugh, dyrektor ds. inwestycji w firmie inwestycyjnej Wealthify.

W styczniu agencja informacyjna Reuters podała, że Shein złożył dokumenty dotyczące potencjalnego notowania spółki na giełdzie w Nowym Jorku w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Jednak w związku z nasilającymi się napięciami między Waszyngtonem a Pekinem firma spotkała się z oporem amerykańskich prawodawców w związku z obawami dotyczącymi jej powiązań z Chinami.

W zeszłym roku grupa amerykańskich prawodawców wezwała do wszczęcia śledztwa w sprawie Sheina w związku z twierdzeniami, że do produkcji części sprzedawanych przez tę firmę ubrań wykorzystuje się pracę przymusową ujgurską.

„Mamy zerową tolerancję dla pracy przymusowej” – powiedziała Shein wówczas BBC.

Spółka spotkała się również z analizą poza Stanami Zjednoczonymi, w związku z narastającymi spekulacjami, że może notować swoje akcje w Londynie.

W zeszłym miesiącu raport sugerował, że pracownicy niektórych dostawców Sheina nadal pracują 75 godzin tygodniowo, mimo że firma obiecała poprawę warunków.

Nowe dochodzenie przeprowadzone przez szwajcarską grupę rzeczników Public Eye było kontynuacją raportu z 2021 r., z którego wynika, że wielu pracowników w sześciu zakładach w chińskim centrum produkcyjnym w Kantonie pracowało w nadmiernych godzinach nadliczbowych.

Według grupy, która przeprowadziła wywiady z 13 pracownikami sześciu fabryk w Chinach zaopatrujących Shein na potrzeby najnowszego dochodzenia, wielu pracowników nadal często spotykało się z nadmierną pracą w godzinach nadliczbowych.

Shein powiedział BBC, że „ciężko pracuje”, aby zająć się kwestiami poruszonymi w raporcie Public Eye i poczynił „znaczący postęp w zakresie poprawy warunków”.

Odnosząc się do zarzutów kierowanych pod adresem Shein w związku z praktykami dotyczącymi pracy i zrównoważonego rozwoju, pani McHugh stwierdziła: „Od organu regulacyjnego będzie zależeć, czy umieszczenie na giełdzie będzie możliwe [in the UK] – ale nie obejdzie się bez kontrowersji.”

Od momentu założenia w 2008 roku firma Shein szybko się rozwinęła i była jedną z wielu firm internetowych, które rozkwitły podczas blokad związanych z pandemią Covid.

Formuła oferowania szerokiej gamy taniej odzieży – wsparta kampaniami na Instagramie, TikToku i innych mediach społecznościowych – uczyniła z niej jednego z największych detalistów modowych na świecie.

Opiera się na tysiącach zewnętrznych dostawców, a także producentach kontraktowych znajdujących się w pobliżu swojej siedziby w Guangzhou i jest w stanie wyprodukować nowy produkt w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy.

Source: https://buystocks.co.uk/news/shein-set-to-file-for-50bn-uk-flotation-reports/