Akcje Tesli gwałtownie rosną po tym, jak Elon Musk wrócił z Chin i odniósł duże zwycięstwo w programie Full Self-Driving.
Po niespodziewanej wizycie Elona Muska w Chinach według doniesień Tesla pokonała poważną przeszkodę na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest wprowadzenie technologii wspomagania kierowcy na największym na świecie rynku samochodowym.
Jak wynika z wielu doniesień medialnych, chińskie władze wstępnie zatwierdziły w niedzielę plan Tesli z siedzibą w Austin w Teksasie dotyczący wprowadzenia na rynek technologii pełnego autonomicznego prowadzenia pojazdu (FSD). Wdrożenie zależy od nowo podpisanej umowy z chińskim gigantem technologicznym Baidu oraz wysiłków Tesli mających na celu spełnienie wymagań dotyczących sposobu, w jaki radzi sobie z kwestiami bezpieczeństwa danych i prywatności.
Technologia wspomagania kierowcy jest dostępna w Chinach od około czterech lat, aczkolwiek z ograniczonymi funkcjami, które ograniczają jej możliwości ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem danych. Jak podaje Reuters, Musk stara się uzyskać zgodę na przesyłanie za granicę danych zebranych w Chinach w celu szkolenia algorytmów dotyczących pojazdów autonomicznych. Od 2021 r. Tesla przechowuje wszystkie dane zebrane przez chińską flotę pojazdów elektrycznych w kraju, zgodnie z wymogami lokalnych organów regulacyjnych.
Wspierane przez rząd Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów oświadczyło w niedzielę, że Model 3 i Model Y Tesli spełniają chińskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa danych.
Analityk Wedbush, Dan Ives, długoletni byk Tesli, nazwał w niedzielę wizytę Muska w Chinach – i jego spotkanie z chińskim premierem Li Qiangiem – „przełomowym” momentem, zauważając, że Tesla zmaga się ze słabnącym popytem i intensywną konkurencją krajową na chińskim rynku pojazdów elektrycznych.
„Jeśli Muskowi uda się uzyskać zgodę Pekinu na przesyłanie za granicę danych zebranych w Chinach, będzie to «zmiana zasad gry» w zakresie przyspieszenia szkolenia jego algorytmów w zakresie technologii autonomicznej na całym świecie” – napisał Ives w notatce dla inwestorów.
Po odnotowaniu słabej sprzedaży w zeszłym kwartale Tesla obniżyła w zeszłym tygodniu ceny niektórych swoich modeli na całym świecie, w tym w Chinach.
Nacisk na sprzedaż FSD pojawia się, gdy technologia Tesli staje w obliczu nowej fali kontroli w Stanach Zjednoczonych. Federalne organy regulacyjne oświadczyły w piątek, że zbadają sytuację związaną z wycofaniem przez firmę ponad 2 milionów pojazdów elektrycznych w związku z problemami z autopilotem.
Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) również zamknęła prawie trzyletnie dochodzenie w sprawie autopilota. Ustaliło, że „przewidywalne niewłaściwe użycie systemu przez kierowcę odegrało widoczną rolę” w co najmniej 13 wypadkach, w których wykorzystano tę technologię i które doprowadziły do poważnych obrażeń, a co najmniej jednej śmierci.
Tesla wdroży FSD, korzystając z usług nawigacji i mapowania Baidu, w oparciu o istniejące partnerstwo, które trwa od 2020 r. Baidu jest jednym z kilkunastu wykwalifikowanych dostawców posiadających najwyższe chińskie referencje w zakresie mapowania, które mają zastosowanie do programów wspomagania kierowcy, takich jak FSD.
Akcje Tesli (NASDAQ: TSLA) wzrosły w poniedziałkowy poranek o 11,5%. W ciągu ostatnich kilku tygodni akcje spółki notowały duże wahania po tym, jak Tesla zwolniła aż 20 000 pracowników, rozstrzygnęła pozew dotyczący systemu Autopilot, ogłosiła fatalne zyski i była świadkiem rezygnacji trzech dyrektorów.